Výjezd do Spišské Nové Vsi - 20. - 23. října 2016

Neděle 23. října

Nastal den odjezdu. Sešli jsme se ráno v 8:30 hodin na nádraží, rozloučili jsme se s našimi hostitelskými rodinami a vyjeli jsme směr Bratislava. Cesta probíhala v pohodě, jen někteří z nás nebyli spokojeni s výběrem typu vlaku (jeli jsme rychlíkem), protože v něm nebyla wifi. Je škoda, že někteří si budou z pobytu ve Spišské pamatovat místa, která jsme navštívili, hrad, hory, jezero atd., a jiní kde chytili signál na mobil nebo kde byla wifi, aby si přečetli zprávy na Facebooku.

Nyní jsme v Bratislavě, pojídáme nabalené svačiny, brouzdáme po nádraží a čekáme na vlak EC do Brna. Máme před sebou tři hodiny čekání, což ale určitě nevadí, protože tu mají wifi zdarma. Do Brna jedeme podle plánu v 18:10 hodin, příjezd do Brna v 19:36 hodin a v Líšni bychom měli být v cca 20:00 hodin. 

Poslední zprávy: máme 5 minut zpoždění, do Brna přijedeme v 19:41 hodin, pak jedeme hned na Jírovou (tram zastávka), budeme tam asi v 20:05 hodin.

A jak se nám ve Spišské líbilo?

Ve Spiši se nám moc líbilo. Spali jsme v hostitelských rodinách, které se o nás hezky staraly. Měli jsme pestrý program plný nových zážitků :-). A i když nám na výletě na Spišský hrad pršelo, líbilo se mi tam nejvíc. (Sofie)

Nejvíce se mi líbily Vysoké Tatry. Krásná procházka okolo Štrbského plesa a ten výhled je nezapomenutelný. Už se moc těším, až Slováci přijedou k nám, bylo to s nimi super a když přijedou, tak bude spousta nových zážitků. (Eliška)

Na Slovensku se mi moc líbilo. Program byl velmi zajímavý a zábavný. Nejvíce se mi líbil výlet do Vysokých Tater. Cestou tam i zpět se nám udělalo hezké počasí a byl krásný výhled na hory a krajinu. Byla to krásná procházka na čerstvém vzduchu. Rodiny, ve kterých jsme byli ubytovaní, byly velmi přátelské. Už se těším, až Slováci přijedou k nám. (Tomáš)

* Na Slovensku bylo krásně, až na to, že když jsme byli na hradě, tak pršelo. Když jsme šli do Tater, tak už ale bylo pěkně. Bohužel když jsme jeli z Tater, tak se stala nejhorší věc na světě, které se každý bál - naše oblíbená a všemi milovaná paní učitelka Mahrová nám vzala mobilní telefony. Spousta žáků včetně mě byla v depresi (i Slováci). A my jsme hned začali plánovat vzpouru. Naštěstí, hned potom, co jsme zazpívali písničku "Na hradě Okoří", tak nám mobily vrátila. Výlet se mi vcelku líbil až na tu část se zabavenými mobily. (mobil-závislák Vojtíšek :) )

Sobota 22. října

Dnes jsme měli na programu výlet do Vysokých Tater do Štrbského Plesa. Vyrazili jsme vlakem v 9 hodin ráno a dostali jsme se šťastně do Štrbského Plesa, přes potíže se zpožděním vlaku a následném čekání na další spoj. Ve Štrbském Plese byla dost velká mlha, ale pak se stal zázrak, vítr ji odfoukal a my měli nádherný výlet kolem jezera s výhledem na Tatry.Některé naše chytré děti odhadly, že by Tatry mohly být i národním parkem, což po zjištění, že se jedná o TRNAP neboli Tatranský národní park, konstatovaly, že tohle se v zeměpise neučily. Po cestě jsme nafotili krásné fotky, nakoupili suvenýry i zbytečnosti, měli jsme rozchod na "koupit něco malého k jídlu", i když z domova byly děti vybavené velkými svačinami. Po návratu do Spišské do školy byla připravena večeře ve školní jídelně (měli jsme pečené kuřecí stehno - bylo obrovské - s rýži a salátem) a pak jsme se až do více než 22. hodiny bavili na diskotéce ve školní tělocvičně, hráli spoustu her a nakonec se také rozloučili se slovenskými kamarády, převzali jsme si dárky a odjeli naposled do hostitelských rodin.

Zítra odjíždíme oproti plánu už v 9 hodin ráno, vzhledem ke zpomalenému provozu na některých úsecích trati, abychom stihli včas vlak EC Bratislava - Brno v 18:10 hodin. Doufáme, že dodržíme čas příjezdu do Brna.

Za celý pobyt jsme nikoho neztratili, nikdo se vážně nezranil a nikdo se vážně netěší zpátky do Brna (a do školy). Ale všichni se už těšíme, až Slováci přijedou k nám, abychom jim mohli jejich pohostinnost a skvělý program pobytu oplatit.

Dobrou noc,

Alena Mahrová a Zuzka Jordová

Pátek 21. října

Dobrý večer,

dnes jsme se dostaly s kolegyní do penzionu pozdě, proto zprávy píšu až teď.

Dnes máme za sebou další příjemně strávený den plný zážitků. Dopoledne jsme se rozdělili na dvě skupiny, starší žáci (8. ročník) absolvovali zajímavou exkurzi ve společnosti Embraco, významného zaměstnavatele tohoto regionu a světového výrobce kompresorů pro chladicí a mrazicí elektrospotřebiče (komerční i pro domácnosti). Mladší žáci (5. a 6. třída) se vydali do Správy národniho parku Slovenský ráj, kde na ně čekal poutavý výklad a dva krátké filmy o krásách tohoto nádherného místa. Při návratu zpět do školy jsme se prošli po náměstí a dozvěděli se zajímavé informace o historických památkách, které se zde nachází.

Odpoledne jsme navštívili Spišský hrad, i přes nepřízeň počasí (poněkud pršelo, ale dalo se to přežít), kde jsme ochutnali i středověkou specialitu - chlebové placky, na které se děti, které byly asi 1,5 hodiny po vydatném obědě, vrhly, jakoby týden nejedly (a to měly s sebou ještě svačinu z hostitelských rodin).

Večer jsme zakončili sportovními hrami v tělocvičně, když jsme zatím čekali, až přijedou rodiče a odvezou si děti (své i naše) domů, aby si učitelé za celý den už také odpočinuli.

Na závěr jen upozorňuji, že vzhledem k opravám železniční trati kolem Žiliny, či co za opravy tam kde probíhají, budeme muset změnit čas příjezdu do Brna, budeme se snažit dodržet příjezd vlakem EC, který by měl být v Brně v 19:36 hodin podle jízdního řádu (za předpokladu, že se nezpozdí v Maďarsku, jako se nám to stalo před 14 dny při výletu do Bratislavy). O času příjezdu Vás budeme informovat, mj. sledujte i náš zpravodaj.

S přáním "dobrou noc"

Alena Mahrová a Zuzka Jordová

Čtvrtek 20. října

Sešli jsme se na tramvajové zastávce Jírova v 5:30 hodin v počtu 14 dětí a dvě učitelky a pokračovali jsme na hlavní nádraží. Vlakem EC jsme přijeli do Bratislavy a pak pokračovali rychlíkem do Spišské Nové Vsi.

Do Spišské jsme přijeli o 25 minut později kvůli opravám na trati, pak jsme hned šli do školy, kde jsme se naobědvali. Po obědě jsme vyrazili autobusem na farmu v obci Zavádka, asi 860 m nad mořem. Zde někteří z nás viděli poprvé v životě živé ovce, krávy a prasata, z čehož byli úplně u vytržení. Také jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o chovu a ochutnali pravý domácí sýr z ovčího nebo kravského mléka.

Poté jsme přijeli zpátky do Spišské do školy a navečeřeli jsme se ve školní jídelně. Seznámili jsme se s plánem na další dny, s rozdělením do hostitelských rodin a zhodnotili jsme dnešní den. Postupně začali přijíždět rodiče a odvážet si své i naše děti domů. Se všema jsme se rozloučili, popřáli jim dobrou noc a doufáme, že se jim bude v rodinách líbit.

Dobrou noc přeje A. Mahrová a Zuzka Jordová