listopad 28-30

English Week 2023

Poslední týden listopadu naši školu v rámci akce nazvané „English Week“, organizované paní učitelkou Žanetou Spencer, navštívili rodilí mluvčí anglického jazyka z různých koutů Spojeného království a Irska. Ti si pro skupinu přihlášených žáků připravili týden plný intenzivní, a přesto velice zábavné zážitkové výuky angličtiny.
Žáci tak měli možnost potrénovat si schopnost porozumění různým přízvukům z Britských ostrovů a také se blíže seznámit s kulturou míst, odkud lektoři pocházeli a o nichž zasvěceně a poutavě vyprávěli.
Navíc se pod jejich vedením interaktivní a poutavou formou naučili např. základy britského znakového jazyka, nahlédli do tajů psychologie a původu slov, kouzlili s Harry Potterem, zatančili si irské tance a rovněž si od A do Z vytvořili a zahráli krátké divadelní představení.
Týden plný aktivit a angličtiny byl opět velmi bohatý na zážitky a dle nadšených tváří účastníků lze soudit, že English Week i letos stál za to a všichni si jej moc užili (viz naše fotografie).
listopad 24

Celodružinová zábavná soutěž

Poslední listopadový pátek se uskutečnila celodružinová zábavná soutěž „Jak se nám líbí“. Pod názvem se neskrývalo nic jiného než dramatizace, děti ze všech oddělení tentokrát předváděly rozličné reklamy. Porota složená z paní vychovatelek hodnotila nejen vtipnost a zřetelnost projevu, ale také to, zda by si ostatní skutečný nebo smyšlený produkt rádi zakoupili. Vystoupení všech skupinek provázelo nadšení a odhodlání, samozřejmě se nezapřela pečlivá příprava. Diváci zhlédli reklamu na Vánoce, na taneční studio, na voňavku, na bonbóny, na slevy a mnoho dalších. Nakonec zvítězili všichni. Kluci a holky zaslouženě obdrželi sladkou odměnu, nám ostatním naopak rozdali radost a chuť zkusit si to příště. 

Blanka Fabiánková, vychovatelka

další fotografie

listopad 22

Dějepisná exkurze do Osvětimi

Dne 22. 11. 2023 naše škola uskutečnila exkurzi do Osvětimi v doprovodu paní učitelky Kopecké, Fruhwirtové a pana učitele Zouhara. Akce se zúčastnilo 44 žáků ze všech čtyř devátých tříd. Žáci se na pietních památkách Osvětim a Březinka zapsaných v UNESCO seznámili s Holocaustem za druhé světové války. Viděli jsme ubytovny, popraviště, nádraží, či plynové komory a krematoria pro vězně. Žákům byl představen každodenní život vězňů z těchto táborů.

prosinec 22

Školní šachové turnaje na ZŠ Novolíšeňská

Ve středu 22. 11. 2023 jsme na naší škole uspořádali školní šachový turnaj pro 1. - 5. třídy. Celkem 17 malých šachistů odehrálo čtyři šachové partie švýcarským systémem, čtyři nejlepší nás budou reprezentovat v Městském přeboru škol 7. 12.
Jsou to tito žáci: Jan Filip (5.C) – 1. místo, Adam Bednář (5.B) - 2. místo, Klára Mifková (5.C) – 3. místo, Martin Pavlacký (5.A) – 4. místo a náhradníkem je Jirka Loveček, který obsadil 5. místo a jako žák 1. třídy si zaslouží velký obdiv za tento skvělý výkon.
O týden později, 29. 11., se do turnaje v královské hře zapojilo 12 žáků  6. - 9. ročníku. Nejlepších výsledků dosáhli a v městském kole budou naši školu reprezentovat: Dominik Jedlička (9.C) - 1. místo, Kryštof Sotolář (9.D) - 2. místo,  David Barna (8.C) - 3. místo a Damian Shaker (8.C) - 4. místo. Náhradníkem je Oliver Starycha z 8.A.
Děkujeme také pomocníkům z řad žáků 8. ročníku Davidu Barnovi, Matyáši Královi, Romaně Nesvadbové a Ondrovi Novákovi, kteří přispěli ke zdárnému průběhu obou školních turnajů. 
listopad 13

Laskavý den na naší škole

V pondělí 13. listopadu v rámci celorepublikové dobročinné akce Laskavec náš žákovský parlament společně se třídou 5. C uspořádal tajnou akci nejen pro učitele. Parlamenťáci měli za úkol donést v tajnosti různé napečené dobroty pro všechny zaměstnance naší školy. O velké přestávce se všichni zaměstnanci svolali do sborovny, kde na ně čekalo velké překvapení. Ti, co se přišli podívat, co mimořádného se zde děje, byli obdarováni lístečkem s citátem pro lepší den, a následně mohli zakousnout něco z občerstvení, co jsme si pro ně přichystali.

     
„Udělalo mi to obrovskou radost a vrátilo mi to úsměv na tvář, neboť jsem měla díky počasí dnešní ráno bez nálady“ říká paní učitelka Válková. Pozitivní ohlasy byly od spousty dalších učitelů a za celý žákovský parlament si myslíme, že se nám akce vydařila. Díky obrovskému úspěchu bychom si ji mohli někdy v budoucnu zopakovat.
listopad 13

Obvodní kolo v přehazované pro 4. a 5. ročník

V pondělí 13. listopadu se žáci naší školy účastnili obvodního kola v přehazované pro 4.-5. ročník. Ve třech velmi vyrovnaných zápasech se nám podařilo dvakrát remizovat a poslední zápas jsme bohužel s velmi malým bodovým rozdílem prohráli.  Naši školu reprezentovalo 10 hráčů, kteří odvedli skvělou týmovou práci a hráli s velkým nasazením. Jejich bojovnost jim pak vynesla konečné 3. místo.   

Naši školu reprezentovali: z 5.A Adéla Ducháčková, z 5.B Mikuláš Krutílek, Adam Stehlík a Jakub Osička, z 5.C David Šrámek, Šimon Jursa, Barbora Srníková a Dita Mádlová a z 5.D Elen Dobiášová a Adéla Faulová.

listopad 6-16

Bobřík informatiky

Bobřík informatiky je vědomostní soutěž pro žáky, rozvíjející jejich informatické myšlení. Od 6. do 16. 11. se o „ulovení“ Bobříka informatiky pokusili všichni žáci od 5. do 9. ročníku naší školy. Výsledky byly následující:

Kategorie Benjamin (5. a 6. ročník) – 41 úspěšných řešitelů

Kategorie Kadet  (7. a 8. ročník) – 37 úspěšných řešitelů

Kategorie Junior (9.ročník) – 14 úspěšných řešitelů

podrobné výsledky

listopad 9

KAHOOT! - soutěž v německém jazyce

Ve čtvrtek 9. listopadu se žákyně a žáci devátých ročníků zúčastnili soutěže  „ Kahoot“ v německém jazyce. V průběhu vzájemného zápolení museli dokázat nejen, že ovládají němčinu, ale současně předvést svou pohotovost a rychlost. S úkoly se všichni účastníci vyrovnali se ctí a zaslouží tak pochvalu.

Na pomyslné stupně vítězů vystoupili: na 3. místě se umístila  Nela Filipová ze třídy 9. A, 2. příčku obsadila Karolína Goldmannová ze třídy 9. A a absolutním  vítězem  se ziskem 30895 bodů se stal Jakub Bábíček  ze třídy 9. C.

Vítězům blahopřejeme a všem účastníkům soutěže děkujeme za úsilí a snahu, s jakou do soutěže šli i za pěkné dosažené výsledky.

listopad 7-13

Soutěž IT – SLOT

V druhém listopadovém týdnu žáci 8. ročníku řešili v hodině Informatiky úkoly online soutěže IT-SLOT. Jedná se o vědomostní soutěž z oblasti IT doplněnou několika logickými úkoly. V rámci školy si nejlépe vedli.

1.místo - Oliver Starycha (8.A) – 21 bodů z 22

2.místo – Milena Horáková (8.A) – 19 bodů

3. místo – Vojta Šoukal (8.C) – 18 bodů

Děkujeme všem osmákům za aktivní účast v soutěži a blahopřejeme vítězům k výborným výsledkům.

listopad 7

Žákovské parlamenty na radnici na prvním žákovském zastupitelstvu

Dne 7. 11. jsme se vydali s 5 odvážnými žáky ze žákovského parlamentu na první žákovské zastupitelstvo. Na něm jsme prezentovali tři projekty, kterými bychom chtěli zlepšit Líšeň. Nápadů ze školy vzniklo spoustu a bylo těžké vybrat ty nejlepší. Po dlouhém hlasování jsme připravili prezentaci na tyto projekty: vymalovat a osvětlit podchod u ZŠ Novolíšeňská a na zastávce Novolíšeňská, umístit vajglovníky s hlasováním mezi paneláky a udělat nový chodník a osvětlení u zastávky Zaoralova.

Přímo na radnici probíhala prezentace našich nápadů nejenom před ostatními dětmi z dalších líšeňských škol, ale i před I. místostarostou panem Janem Skotalem a II. místostarostkou Alenou Stejskalovou. Jak probíhalo zasedání, se můžete podívat zde: https://www.brno-lisen.cz/v-lisni-zasedalo-studentske-zastupitelstvo/t10295

   

Naše škola si k dalšímu rozpracování odnesla projekt: vymalovat a osvětlit podchod u ZŠ Novolíšeňská a na zastávce Novolíšeňská.

Žáci již před zasedáním projevili neuvěřitelný zájem o své okolí. Vyvinuli velkou energii, aby vše zdokumentovali a měli tak podklady k zdůvodnění svých projektů. Věřím, že tahle zkušenost je neocenitelná pro rozvoj jejich občanských kompetencí.

listopad 3

„Ahoj školo“

V listopadu jsme si opět užili naši oblíbenou celodružinovou akci „Ahoj školo“.

Z důvodu špatného počasí, akce probíhala ve vnitřních prostorách školy. Plnili jsme zde různé úkoly, jako např. poskládej puzzle, ulov rybku, namotej na špejli provázek s krabičkou, projdi slalom na chůdách, atd.

Za každý splněný úkol jsme dostali razítko na kartičku. Jednotlivá razítka jsme pak vyměnili v „cukrárně“ za různé dobroty, jako byla např. lízátka, čokoládky, ufa, karamelky a další.

Akce se nám všem opět moc líbila a těšíme se na příští rok.

Zuzana Hrazdírová

Zážitkový kurz se žákovským parlamentem v Křižanově

Jak co nejrychleji vybudovat z žáků z různých tříd, různých ročníků a dokonce různých škol tým? Řešení jsme našli – uspořádat společný třídenní výjezd. A tak jsme jeli. My, zástupci žákovského parlamentu nejen z naší školy, ale i ze Základní školy Masarova. Úkol byl jasný – navázat společné vztahy, seznámit se a prožít společné zážitky.

Během kurzu jsme zdokonalovali naše schopnosti v komunikaci a spolupráci. Měli jsme plně nabitý program různými hrami a soutěžemi, při kterých jsme si museli vzájemně pomáhat. Zkoušeli jste někdy lyžovat v 5 lidech na jedné lyži? A co dojít přes minové pole bez ztrát na životě z jednoho místa na druhé? Při některých úkolech jsme se opravdu hodně zapotili.   Jednou z aktivit bylo také vymýšlení nápadů, které bychom chtěli zlepšit v Líšni. Ty jsme následně prezentovali také na radnici v Líšni na prvním žákovském zastupitelstvu.

Nejenže jsme si 3 dny pořádně užili, ale to, co jsme se naučili, určitě využijeme i v budoucím plánování a organizování akcí žákovského parlamentu.

říjen 31

Halloween na naší škole

Že Halloween se v Česku neslaví? Omyl! Žáci z prvního i druhého stupně se s energií a radostí zúčastnili přehlídky kostýmů i soutěže o nejstrašidelnější vyřezávanou dýni, které pořádal žákovský parlament. Školou se najednou proháněla nejrůznější strašidla a pohádkové bytosti - čerti, čarodějnice, kostlivci, princezny i klauni. Vybrat nejstrašidelnější dýni byl pak pěkný oříšek, neboť se nám sešla pěkná řádka opravdu děsivých kousků. Kromě tří hrůzostrašných vítězů jsme se nakonec rozhodli odměnit i jednu dýni, která zaujme každého, kdo kolem ní projde. Soví dýně nám zkrátka učarovala.

   

více fotografií

říjen 18-25

Matematická soutěž MATESO – 5. ročník

V období od 18.10. do 25.10. proběhlo u žáků 5. ročníku školní kolo soutěže MATESO. Soutěž každoročně pořádá ZŠ Kuldova, která pro páťáky vždy připraví 15 zajímavých, logických matematických úloh. Za každou úlohu se získává 1 bod a úspěšným řešitelem je každý, kdo získá alespoň 8 bodů. Přestože letošní ročník soutěže nebyl vůbec jednoduchý, tak máme celkově 11 úspěšných řešitelů.

Vítězem školního kola se stala Eliška Černá z 5.D, která získala 11 bodů. Na druhém místě se s 10 body umístili Daniel Schrimpel (5.C), David Šrámek (5.C) a Veronika Zelníčková (5.B). Na třetím místě se s 9 body umístili Martin Pavlacký (5.A), Matěj Hromádka (5.D) a Daniel Vlasatý (5.D). Tabulku úspěšných řešitelů doplňují s 8 body Anna Kubánková (5.B), Adéla Faulová (5.D), Lucie Maťová (5.D) a Uliana Nahorna (5.D).

Do městského kola, které se bude konat v úterý 21.11. přímo v ZŠ Kuldova postoupili žáci, kteří dosáhli alespoň 10 bodů, tedy Eliška Černá, Daniel Schrimpel, David Šrámek a Veronika Zelníčková. Přejeme jim hodně zdaru při řešení dalších zajímavých matematických úloh!

říjen 16-18

Seminář Programováni ve Scratchi

Již druhým rokem v říjnu u nás v rámci akce Code Week proběhl seminář pro zájemce o programování ve Scratchi (vizuální programovací jazyk). Zaměstnanci firmy SAP se nejprve v pondělí 16. 10. věnovali čtyři vyučovací hodiny 18 žákům 8. a 9.ročníku, kteří již byli se Scratchem seznámeni v rámci běžných vyučovacích hodin. Proto je čekala  analýza a řešení dvou obtížnějších úkolů zaměřených na práci s proměnnými a bloky s parametry. 

Ve středu 18.10. se v počítačové učebně sešlo 18 páťáků a čtvrťáků, kteří dosud se Scratchem nepracovali. Jejich nadšení nad první vlastnoručně naprogramovanou "hrou" (Chytání padajících jablek do misky) bylo obrovské a bylo nejlepší odměnou ochotným a trpělivým školitelům. Velmi jim tímto za naše žáky děkujeme a doufáme, že podobnou akci se podaří zopakovat i v příštích letech. 

další fotografie

říjen 11

Dějepisná exkurze 7. ročníku

Dne 11.10.2023 navštívilo 42 žáků sedmého ročníku v rámci dějepisné exkurze hrad Buchlov, obec Velehrad, Archeoskanzen Modrá a expozici sladkovodních ryb Živá voda.

Naše první zastávka vedla na jeden z nejstarších moravských hradů, hrad Buchlov. Hrad sloužil jako pohraniční pevnost a nás velmi překvapilo, že nikdy nebyl dobyt. Při vyprávění místní průvodkyně o strašidlech, prohlídce nástrojů útrpného práva a návštěvě tajemné místnosti, kde je umístěna egyptská mumie, jsme prožili okamžiky strachu.

Můžete si prohlénout naše fotografie.

Naše další cesta směřovala do obce Velehrad, jednoho z nejstarších poutních míst Moravy. Zde jsme navštívili baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

Po obědě vedla naše cesta do Archeoskanzenu Modrá, opevněného sídliště z doby Velké Moravy. Nahlédli jsme zblízka za hradby opevnění, vstoupili jsme do obydlí a dílen. Byli jsme překvapeni, že toto místo bylo osídleno již v době bronzové a následně se zde vystřídali Keltové, Germáni i Slované.

Poslední zastávkou byla expozice Živá voda nacházející se vedle Archeoskanzenu. Vstoupili jsme do skleněného tunelu v hloubce 3,5 metru, abychom mohli pozorovat 22 druhů sladkovodních ryb.

Exkurzi jsme zakončili procházkou po naučné stezce. Znavení, ale plni zážitků jsme rozloučili s krásnou podzimní krajinou Buchlovských kopců a vydali se směrem k domovu.

Bramboriáda

Víte, že brambory pochází z Peru v Jižní Americe, že se z brambor dá vyrobit elektrický proud, že cestovaly do vesmíru v raketoplánu Columbia, že největší bramboru vypěstoval farmář v Anglii a vážila 3,8 kg? To všechno už ví naši druháci. A při naší Bramboriádě toho zažili mnohem víc. Zazpívali si "bramborové písničky", zarecitovali básničky, na hřišti plnili disciplíny jako bramborový tenis, hokej nebo sázení a kopání brambor, ve třídě si vyrobili panáčka Bramboráčka, kaktus, ježka.
Den byl plný radosti, nadšení a dobré nálady - viz naše fotografie.