květen 10

Hrátky s němčinou

Hodinové zábavné a přitom poučné seznámení s němčinou si v pátek 10. května užili žáci a žákyně všech čtyř tříd sedmého ročníku. Přesvědčili se o potřebnosti znalosti tohoto jazyka vzhledem ke geografické poloze naší země. Poznali, že i když se s němčinou někteří v praxi dosud nesetkali, rozumí mnohým slovům, všichni během chvilky zvládli základní komunikační prvky a i s orientací na mapě německy mluvících zemí si poradili.

Celou dobu si hráli a soutěžili, čas tak rychle utekl, že na jejich vlastní žádost jazykové soupeření pokračovalo i o přestávce a oni poznali, že němčina opravdu nekouše. Dokládají to i naše fotografie.
květen 9

Výlet 4.B do Prahy

V rámci vlastivědné výuky jsme se dne 9. 5. 2019 vydali s třídní paní učitelkou a paní asistentkou do Prahy.

V brzkých ranních hodinách jsme nastoupili do vlaku Regiojet a na hlavní nádraží v Praze jsme přijeli kolem 9 hodiny. Naše prohlídka začala na Václavském náměstí u pomníku sv. Václava. Dále pokračovala úzkými uličkami na Staroměstské náměstí, kde jsme sledovali v 10 hodin pohybující se figury apoštolů. Potom jsme navštívili Městskou knihovnu. Při procházce po Karlově mostě jsme se zastavili hlavně u sochy Jana Nepomuckého a v dáli jsme viděli střechu budovy Národního divadla. Po krátkém odpočinku s obědem jsme pokračovali v cestě na Pražský hrad, kde jsme měli to štěstí, že se konal Den otevřených dveří a my jsme mohli zdarma navštívit sály a salóny ve všech křídlech Nového královského paláce Pražského hradu. Poté jsme si prohlédli katedrálu sv. Víta a obdivovali i Zlatou uličku s velkým množstvím zajímavých obchůdků.

Výlet se nám vydařil. Odváželi jsme si domů mnoho zážitků z našeho nejzajímavějšího výletu a několik fotografií na památku.                                                                                    Žáci 4.B

květen 9

Vídeň - hlavní město Rakouska

Dne 9.5. se na naší škole uskutečnila pro žáky osmých ročníků, kteří se učí německy, vědomostní soutěž Vídeň – hlavní město Rakouska. V první části soutěže žáci na fotografiích poznávali nejvýznamnější vídeňské památky, v druhé části na ně čekaly otázky týkající se historie Vídně, osobností spojených s městem, či významných architektonických památek. Při exkurzi do Vídně, která se zanedlouho uskuteční, tak s přehledem poznají Hofburg, Schönbrunn nebo rádi ochutnají Sachrův dort.

Celkem mohli žáci v soutěži získat 44 bodů. Nejvíce znalostí o Vídni prokázala Klára Hanáková z 8.C (34 bodů), 2. místo obsadila Eva Kratochvilová z 8.C (31 bodů) a o 3. místo se dělí Matyáš Kirchner z 8.A a Klára Bajerová z 8.C (30 bodů). Všem soutěžícím děkujeme za účast a předvedené výkony a výhercům gratulujeme k dosaženým výsledkům.

květen 2-3

Literární exkurze v Praze – 8. ročník

Ve dnech 2. a 3. května 2019 se žáci 8. ročníku zúčastnili Literární exkurze v Praze. Program byl velmi pestrý. V průběhu prvního dne jsme stihli navštívit místa jako Vyšehrad, Kryptu parašutistů v Resslově ulici, Parlament ČR, ubytovat se a večer zhlédnout představení v Národním divadle. Ubytování na Masarykových kolejích ČVUT nám poskytlo nocleh, kde jsme načerpali síly na nový den. Pokračovali jsme prohlídkou s výkladem v Židovském muzeu a následným workshopem, který umožnil žákům získat základní informace nejen o životě židovské komunity v Praze, ale i o historii židovského národa vůbec. Po náročném dopoledni jsme se přesunuli na loď, která nám umožnila pohled na Prahu z trochu jiného úhlu. Se zvědavostí jsme sledovali proplutí plavební komorou. Bylo to příjemné završení našeho výletu doplněné bohatým rautem. Posilněni jsme se přesunuli na Hlavní nádraží a těšili se na vlak, který nás přivezl zpět domů. Přikládáme fotografie zachycujících průběh našeho výletu.

Jak exkurze zapůsobila na žáky, dokládá krátký příspěvek žákyně 8.B Emy Dvořákové.

Turnaje ve vybíjené

O další sportovní úspěchy naší školy se zasloužili žáci 4. a 5. tříd. Účastnili se  turnajů ve vybíjené. Nejprve se do lítých bojů pustila děvčata na základní škole Holzova. Zde se dívky utkaly s dalšími čtyřmi družstvy brněnských základních škol. Turnaj byl napínavý a po jedné prohře a jedné remíze si holky odnesly krásné třetí místo, které původně opravdu nikdo nečekal.  Že se jedná o velký úspěch dokládá i fakt, že dívčí družstvo na vybíjenou sestavilo pouze 11  základních škol v Brně. Děvčatům k úspěchu gratulujeme. 

O týden později se vydali hájit barvy naší školy kluci. Naší turnajové skupiny se účastnilo 6 škol. Kluci bojovali jako lvi a nakonec našli pouze jediného přemožitele, a to hráče ze sportovní základní školy Milénova. Tato prohra však nebyla zcela jednoznačná, v polovině zápasu nad nimi naši kluci dokonce vyhrávali. Nakonec jim ale podlehli a na turnaji se umístili na krásném druhém místě. Všem klukům k úspěchu také velice gratulujeme a děkujeme, stejně jako holkám, za výbornou reprezentaci naší školy.

duben 29

Setkání s vážnou hudbou

V tomto pololetí se paní učitelka z hudební výchovy rozhodla, že naše žáky šestých a sedmých ročníků přesvědčí o tom, že vážná hudba nemusí být vždycky vážná, a dne 29. 4. 2019 poslala žáky do koncertního sálu Besedního domu, aby hudbu slyšeli i „viděli“ naživo. 
Někteří členové České filharmonie (ze sekce violoncell) vytvořili program „Setkání s vážnou hudbou“ tak, že vybrali z různých období atraktivní melodie a co nejpoutavější formou žákům pověděli něco zajímavého. 
duben 27

ŠOK v Pevnosti poznání

Členové Školního odborného klubu ZŠ Novolíšeňská navštívili v sobotu 27. dubna 2019 Pevnost poznání - muzeum vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Muzeum je umístěno ve vzácné historické stavbě s dřevěnou konstrukcí v zachovalém areálu korunní pevnůstky. Propojuje se tam bohatá minulost se současností a neformálním vzděláváním. 
V expozici „Dějiny, jak je neznáme“ jsme se seznámili se životem v pevnosti, kdy byla útočištěm pro dělostřelectvo. Expozice vypráví o vzniku olomoucké pevnosti a zajímavých událostech, o zdravotnictví, stavebnictví, balistice a kartografii v době 18. století a její dominantou je komiksový příběh na dvanácti velkoformátových panelech. Nejvíce se nám líbilo, že jsme si mohli vybrat historickou uniformu a vyzkoušet si ji. Výsledek najdete na některé z našich fotografií.
duben 25

Okrskové kolo McDonald´s cupu

Dne 25.4.2019 se v tréninkovém centru mládeže 1. FC Brno, v Brněnských Ivanovicích, konalo okrskové kolo  McDonald´s cupu v kategorii A.

Zúčastnilo se ho 15 fotbalistů druhé a třetí třídy naší školy. Byli to: Václav Urbánek, Patrik Vobora, Vojtěch Pavlovský, Oliver Mitrenga, Sam Titz, Jáchym Havlát, Lukáš Novotný, David Kleis, Karel Urbánek, Štěpán Ševčík, Ondra Skácel, Lukáš Lazar, Martin Bumbálek, Jakub Šlapanský, Vojtěch Šoukal a Kryštof Merta.

Počasí jim přálo, bylo krásně a kluci bojovali s plným nasazením. První zápas remízovali 3:3, druhý vyhráli 5:2, a tak hráli o první místo. Bohužel i přes velkou snahu a bojovnost zápas prohráli, možná i tím, že soupeřili se staršími kluky. Skončili na krásném druhém místě a tímto jim moc gratulujeme. Věříme, že si kluci dobře zahráli a že jim tento úspěch dodá chuť do dalších zápasů.

   

duben 17

Den Země

Dne 17.4. 2019 proběhl na naší škole projektový den Den Země. Žáci 1.-8. ročníku absolvovali hodinovou ukázku zvířat ze  Záchranné stanice Ptačí centrum. Místo vyučování podle rozvrhu se žáci 2. stupně věnovali různým aktivitám souvisejícím s ekologií. Například šesťáci při procházce v okolí školy sbírali odpadky, učili se, jak je správně třídit a dozvídali se z různých materiálů a videí informace o tom, jaké věci se ze separovaného odpadu vyrábí.

Sedmáci se věnovali péči o školní zahradu. V letošním školním roce jsme se zapojili do projektu KaPoDaV, který má několik částí a jednou z nich je Jedlá zahrada. Sedmáci tedy seli, zalévali, okopávali zeleninu a vyráběli hmyzí domečky. Navštívila nás i paní Plíšková z Lipky a práce dětí se jí moc líbila. Byla se na naši zahradu podívat už na začátku školního roku, a byla překvapena, jak se nám společnými silami podařilo zahradu zvelebit. Další aktivita, kterou si sedmáci  vyzkoušeli, byla výroba ručního papíru ze starých novin.

Žáci osmého ročníku se věnovali vaření, respektive přípravě zdravého pokrmu – uvařili, sepsali recepty a pochlubili se svými dobrotami ostatním na společné „konferenci“. Deváťáci šli na celé dopoledne na exkurzi do brněnské zoologické zahrady. Výsledky naší práce si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

duben 15

EASTER EGG HUNT = Hon na velikonoční vejce

V pondělí 15. dubna uspořádala naše angličtinářská sekce velikonoční soutěž pro šestý ročník inspirovanou tradičním anglickým honem na velikonoční vejce. Po chodbách celého druhého patra školy jsme pečlivě schovali přes 80 barevných papírových vajíček. Z druhé strany kraslic bylo napsáno anglické slovíčko a také číslo určující pořadí daného slova v tajné zprávě, kterou učitelé do papírových vajíček zakódovali. 

Miss záložka

V rámci kampaně „Kniha ti sluší“ vyhlásilo knihkupectví Kosmas v březnu a dubnu soutěž o nejhezčí namalovanou záložku. Někteří žáci druhého stupně naší školy se rozhodli do této soutěže zapojit. Jejich záložky byly velmi nápadité – někteří je ozdobili tím, co mají rádi, jiní zvolili tematiku knih, sportu nebo zvířat. Konkurence byla veliká, ale záložky Emy Dvořákové a Daniely Kapounové z 8.B dokázaly porotu zaujmout natolik, že se umístily mezi třemi nejlepšími. Od knihkupectví Kosmas získávají obě krásné ceny. Navíc porota ocenila drobnou cenou i záložku Lucie Dvořákové z 8.B. Všechny záložky zapojené do soutěže jsou vystaveny v knihkupectví v OC Campus. Vítězné záložky zároveň poputují na výstavu a soutěž do Prahy, kde budou k vidění v OC Šestka. Děvčatům budeme držet palce, aby se i tam jejich záložky umístily na stupních vítězů. Fotografie některých záložek  jsme umístili do fotogalerie.

duben 13

Jarní dílničky

V sobotu 13.dubna 2019 v dopoledních hodinách pořádaly paní vychovatelky pro tvořivé děti tradiční akci Jarní dílničky. Týden před Velikonocemi si kluci a děvčata  mohli vyrobit do svých domovů různé jarní a velikonoční dekorace. V nazdobených pěti  třídách vyráběli např. zvířátka z plyšových drátků, zdobili muffiny jako ovečky, vyráběli zajíčky z polystyrenu či korku, dále pak ozdobné květy z papíru, jarní závěsy z pedigu nebo také dekorovali polystyrenová velikonoční vajíčka. Velký zájem byl o práci s měděným drátkem – děti vyráběly stromečky štěstí a korálky zdobily drátěné vajíčko.