září 15

První environmentální konference pro žákovské parlamenty

Ve čtvrtek 15.9.2022 se vybraní zástupci školního parlamentu zúčastnili akce na podporu ekologie. Zde si pro nás připravili přednášky a následné workshopy SAKO Brno - komunální odpad, Lipka - podnikavost a ekoškola, představili jsme si aplikace Brňáci pro Brno a Munipolis, zakončili projektem Art recyklo. Přítomný byl I. Náměstek primátorky města Brna pan Mgr. Petr Hladík.  

  

celý článek

září 9-16

Dějepisná exkurze a sázení památného stromu aneb Po stopách Lidické hrušně

Dne 9. září 2022 se vydali žáci 9. roč. na exkurzi do pevnosti Terezín a do Lidic. Na míste ch s tragickou historií se dozvěděli mnoho zajímavých informací a seznámili se s pohnutými osudy lidí v době 2. světové války.O necelý týden později pak do Líšně zavítali pamětníci z Občanského spolku Lidice, aby se s žáky na besedě podělili o své vzpomínky a pocity. Celou akci završili všichni zúčastnění slavnostním zasazením památné Lidické hrušně v areálu naší školy.

září 12

Vlastivědný výlet 5.B do Prahy

V rámci vlastivědné výuky jsme se dne 12. 9. 2022 vydali s třídní paní učitelkou Janou Paukertovou a paní asistentkou Lenkou Bruzlovou do Prahy.

V brzkých ranních hodinách jsme nastoupili do vlaku Regiojet a na hlavní nádraží v Praze jsme přijeli kolem 11 hodiny. Naše prohlídka začala na Václavském náměstí u pomníku sv. Václava, kde na nás čekala paní průvodkyně, která nám zajímavě i zábavně komentovala různé památky. Dále pokračovala úzkými uličkami na Staroměstské náměstí, kde jsme sledovali v 12 hodin pohybující se figury apoštolů. Při procházce po Karlově mostě jsme se zastavili hlavně u sochy Jana Nepomuckého, kde nás zaujala legenda o jeho životě a především smrti. V  dáli jsme viděli střechu budovy Národního divadla. Po krátkém odpočinku s obědem jsme pokračovali v cestě na Pražský hrad, symbol města i české státnosti. Obdivovali jsme i  katedrálu sv. Víta, tradiční místo korunovací českých králů   a Zlatou uličku s velkým množstvím zajímavých obchůdků.

Výlet se nám vydařil. Odváželi jsme si domů mnoho zážitků z našeho nejzajímavějšího výletu a několik fotografií na památku.            

                                                                                                                Žáci 5.B

září 9-11

Naše expozice na Festivalu vědy

Začátek školního roku byl i letos spojen s účinkováním našich žáků na Festivalu vědy. Letos se představili členové matematického kroužku a kroužku LegoRobotiky na stáncích umístěných nově v prostorách pavilonu A na brněnském výstavišti. Akce probíhala od pátku 9. 9. do neděle 11. 9. a zapojila se so něj řada vysokých škol a (nejen) vědeckých institucí, hlavním organizátorem bylo Planetárium Brno.

Kroužek Lego robotiky představil roboty simulujícími např. činnost radaru, vysokozdvižného vozíku nebo originální čtečku digitálně zakódovaného textu. Zejména mladší návštěvníci ocenili možnost projet si dráhu s robotem na dálkové ovládání nebo s robotickým transportérem překonávajícím překážky. Všechny exponáty žáci navrhli a sestavili pomocí stavebnice Lego Mindstorm a Microbit.

Matematický kroužek ZŠ Novolíšeňská si připravil ukázku toho, jakým způsobem společně ve volném čase objevujeme krásy matematiky. Návštěvníci si s námi mohli zahrát matematické hry, potrápit si hlavu nad hlavolamy nebo zajímavými úkoly. Součástí naší expozice byly i hrátky se zrcadly a optikou. Návštěvníci si taktéž mohli vyzkoušet naši online hru připravenou přímo pro Festival vědy. Velký úspěch měly i deskové hry zaměřené na matematiku a logiku, které jsme případné zájemce naučili hrát.

Naše expozice se těšila zájmu mnohých návštěvníků z řad dětí i dospělých, přijelo se podívat i několik tříd z 2. stupně naší školy. Máte možnost prohlédnout si akci na fotografiích.

 

Empezamos de nuevo con español!

Španělština se řadí mezi nejrozšířenější jazyky světa, počtem mluvčích dokonce převyšuje angličtinu. Také letos bude na naší škole otevřen KROUŽEK ŠPANĚLŠTINY, proto si pro inspiraci připomeňme, co přinesl rok minulý.

Žáci se naučili nejen mnoho užitečných slovíček a frází v tomto nevšedním, a přesto vcelku jednoduchém jazyce, ale také se dozvěděli spoustu informací o historii, kultuře, sportu, zvycích či slavnostech Španělska a jiných španělsky mluvících zemích. Během celého školního roku se žáci mohli v kroužku také pobavit hraním různorodých her přizpůsobených výuce cizího jazyka, poslechem španělských a latinskoamerických rytmů nebo sledováním kratších dokumentů a výukových videí.

   

Skvělým zakončením loňského kroužku byla společná “FIESTA”, na kterou děti přinesly ochutnávky typických jídel. Některá jídla žáci dokonce napekli či navařili společně se svými šikovnými rodiči, takže jsme měli možnost vyzkoušet přímo autentické “comida casera” – jídlo připravovné v domácnosti.

 

září 1

1. školní den

Ve čtvrtek 1. září jsme jako již tradičně v 7:30 před školou přivítali nové prvňáčky. Paní učitelky se seznámily jak s dětmi, tak s rodiči a všichni společně se odebrali do svých tříd, kde na děti čekaly drobné dárečky a na rodiče informace, které jsou nezbytné pro začátek a celý průběh nového školního roku. V přátelské atmosféře se nesla i následující prohlídka školy, aby se děti v neznámém prostředí dobře orientovaly. Přejeme všem prvňáčkům úspěšné zvládání jejich prvního školního roku, ať jsou ve své třídě šťastní, naučí se spoustu nových věcí a společně se svojí paní učitelkou zažívají hodně radosti. Děkujeme naší speciální pedagožce Dáše Mikuláškové za pěkné fotografie a těšíme se na další aktuality ze školního života našich nových žáků.

Letní příměstský tábor

Již čtvrtým rokem mohli mladší žáčci ZŠ Novolíšeňské zažít netradiční dobrodružství na školním příměstském táboře. Letošním příměšťákem se vinula pohádková nitka, takže nás denně provázely známé postavy z pohádek kreslených, hraných i těch „jenom“ psaných.

Každý den nás po obědě svými pohádkovými příběhy bavilo strašidýlko Josífek ze stejnojmenné knihy. A představte si, že jsme se chvílemi i učili, a ani jsme si toho skoro nevšimli. Děti měly příležitost si na pohádkových pracovních listech osvěžit některé znalosti z minulého školního roku. Ale nejen to…

Navštívili jsme brněnskou ZOO, kde se Žofka nestala ředitelkou, vykouzlili jsme si s Malou čarodějnicí domácí jedlou modelínu a bublající lektvary, s pejskem a kočičkou jsme si pochutnali na vlastnoručně připravených palačinkách s medem a borůvkami. Před loupežníky jsme prchali lesem v Mariánském údolí, za splněné úkoly jsme si zde vysloužili několik odměn, třeba zlaté dukátky a u rybníka kyselé rybičky. A v posledním dni se nám v pohádkových disciplínách – lukostřelbě, sbírání perel, přenášení černokněžníkovy duše, hledání dračích vajec, lovení ztraceného prstenu a v pohádkovém šifrování - podařilo nasbírat indicie pro složení mapy, která nás přivedla k ukrytému pokladu.

Zde je několik fotografií k prohlédnutí.

Ohlédnutí za koncem školního roku 2021/2022

I když už je tu nový školní rok, stálo by za to ještě jednou se ohlédnout za tím předchozím. Ke konci roku totiž proběhlo slavnostní ocenění nejlepších žáků všech líšeňských škol, které každoročně pořádá líšeňská radnice. Z naší školy byli vybráni Matěj Skácel a Tomáš Jelínek, kteří za celou dobu studia na naší škole absolvovali nespočet soutěží a olympiád napříč obory s výbornými výsledky. Jako třetí kandidát byl vybrán Petr Trungel, který měl největší zásluhu na vytvoření naučné stezky v Líšni, kterou vytvořil společně se svou třídou. Akce se nemohl zúčastnit, a tak ho zastoupil jeho kamarád Lukáš Vaněk.

Slavnostní ceremoniál proběhl v krásném prostředí líšeňského zámečku. Celou událost doprovodil náš školní Anglický sbor v komorním složení. Zaznělo několik písní různých žánrů v doprovodu nástrojů i bez nich a vystoupení se velmi povedlo.

      další fotky

Společně jsme prožili velmi příjemné dopoledne a všem oceněným ještě zpětně gratulujeme a přejeme do budoucna hodně dalších úspěchů.

Kroužek vaření

Náš oblíbený kroužek vaření letos oslavil 10. narozeniny. Proto chci touhle cestou pozdravit všechny děti, které se za 10 let tohoto kroužku zúčastnily. Obzvlášť bych ráda pozdravila a poděkovala všem kuchařkám a kuchařům z letošního školního roku. Všichni byli moc šikovní a trpěliví. Naučili jsme se spolu připravovat pomazánky, vařit polévky, péct sladké i slané buchty a koláče, smažit bramboráky či lívance, uvařit omáčku na špagety, připravit saláty i pochoutkový pohár s ovocem. Děti si pochutnaly i na jídlech, která dříve neměly rády. Zjistily však, že co si připraví samy, chutná mnohem lépe. Pokaždé si odnesly domů recept i samotný pokrm, aby se mohly pochlubit rodičům, jak jsou šikovné. Mnoho dětí se snažilo podle receptů připravit pokrmy i doma a byly moc hrdé, že to zvládly. Jejich snažení si můžete prohlédnout na několika fotografiích.

Všem kuchařům děkuji za společně strávené příjemné chvíle a těším se na ně v příštím školním roce.

paní vychovatelka Mirka Ballová 

 

červen 22

Výtvarná soutěž "Ostrov pokladů"

Na konci školní roku (květen – červen), již tradičně probíhala celodružinová výtvarná soutěž na téma „Ostrov pokladů“. Úkolem dětí bylo malbou nebo výrobkem vyjádřit, co si představují pod pojmem „Ostrov pokladů“. Letos se nám sešlo více výrobku, než minulé ročníky. Děti si se zadaným tématem poradily skvěle a svými originálními nápady nám vyzdobily přízemní část školy. Nahlédnutím do fotogalerie můžete zjistit, jak si děti s tímto zadáním poradily.

Všechny výtvory byly velmi originální a ohodnotit je nebylo lehké. Dne 22. 6. 2022 se konalo vyhodnocení na školní zahradě a odměnu tedy dostalo více dětí. Výběr z prací si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

červen 20-21

Sportovní den pro 2. stupeň

 

20. a 21. 6. 2022 proběhl na naší škole Sportovní den pro 2. stupeň. V pondělí soutěžily 6. a 7. ročníky, v úterý pak 8. a 9. ročníky. Bojovalo se ve třech sportech a to kopané, přehazované a bränbollu.

Po spoustě krásných a bojovných utkáních vzešlo následující pořadí tříd

1.  9.C

2.  7.D

3.  7.C

a několik dalších fotografií.