březen 23

Návštěva veletrhu Ampér žáky 8. ročníku

Od 19. do 22. 3. probíhal na výstavišti v Brně 27. mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení s názvem Ampér. V pátek jej navštívily všechny tři třídy našich osmáků, u kterých se témata veletrhu prolínají s náplní předmětů Digitální technologie a Svět práce. Na veletrhu se mj. seznamovali s firmami a produkty, které nesou společnou hlavičku Smart City.

březen 11-15

Den svatého Patrika

V týdnu od 11. do 15. 3. 2019 se naše škola začala zelenat. Učitelé angličtiny se totiž rozhodli ve svých hodinách připomenout Den svatého Patrika (St. Patrick’s Day), který se dnes slaví nejen v anglicky mluvících zemích, ale po celém světe.

V hodinách angličtiny jsme si tento příběh připomněli, podívali jsme se, jak lidé slaví svátek dnes a proč se například tak hojně slaví v Americe. Při poslechu typické irské hudby žáci vystříhali trojlístky, kterým jsme pak vyzdobili školu, a ve čtvrtek byl vyhlášen zelený den!

  

další fotografie

Výroba krmítek

Zima pomalu předává své žezlo jaru. Příroda se probouzí, zvířátka se připravují na další potomstvo a ptáčci, kteří nás na podzim opustili, budou co nevidět zpět. A po dlouhé cestě jim, a taky dalším opeřencům, určitě přijde vhod svačinka v krmítkách, které jim připravili naši třeťáci.

    

únor 21

Konverzační soutěž v anglickém jazyce

Dne 21.2. proběhlo v SVČ Lužánky okresní kolo Konverzační soutěže v anglickém jazyce. Naši školu reprezentoval Ondřej Philipp z 8.B. S dalšími osmáky a deváťáky z brněnských základních škol musel prokázat své znalosti v oblasti anglické gramatiky, poslechu i mluvení na zadané téma. Ve velké konkurenci se mu podařilo obsadit krásné 12. místo. Ondrovi děkujeme za účast a pěknou reprezentaci školy.

Preventivní program Hasík

Děti druhých tříd absolvovaly na naší škole výchovně preventivní program Hasík.  Během dvou hodin se dozvěděly spoustu zajímavých a poučných informací, které nejen jim, ale i jejím blízkým mohou zachránit život. Při první návštěvě si děti zopakovaly důležitá telefonní čísla. Na koho se mají obrátit, kdyby byly v nouzi, včetně toho, jak by mělo správně vypadat takové oznámení. Všichni zbystřili, když pan hasič ukázal vybavení nutné při zásahu u požáru a předvedl s pár dobrovolníky, jak taková záchrana může vypadat. Důležité bylo, aby si uvědomily, že se v masce, do které je pouštěn kyslík, mění jeho hlas a nebály se ho. V další lekci nás hasiči seznámili se znaky požáru a jak postupovat, když ho nejmíň čekáme. Tedy co dělat, když mě probudí štiplavý kouř. S nadšením děti pozorovaly, co pan hasič říkal a názorně ukazoval. Vyjmenováním nejrůznějších zařízení domácnosti, které potřebují elektrický proud, si uvědomily, co všechno by mohlo být potencionální nebezpečí.

    

únor 19

Recitační soutěž

V úterý 19. února na naší škole proběhlo školní kolo recitační soutěže. Žáci z druhého stupně si pro svůj přednes vybrali jak humorné básně tak i ty s vážnějšími tématy. 

Na účast recitátorů si hodnotící paní učitelky Jana Mrázková a Adéla Kašparová nemohly stěžovat, protože čas a chuť předvést se našly tři desítky žáků. Všichni předvedli velmi dobré výkony, a tak měly paní učitelky těžké rozhodování o prvních třech místech, zejména v kategorii šestých a sedmých ročníků, kde byla účast tradičně hojná. Nakonec ale dospěly k rozhodnutí a první tři místa udělily následovně: na třetím místě se umístil Vojtěch Fiala ze 7.B, druhé místo obsadila Veronika Benešová ze 7.A a vítězství si odnesla Anna Bilíčková ze 7.A. V kategorii osmých a devátých tříd, bylo rovněž silné zastoupení, ačkoli účastníků již nebylo tolik. I v této kategorii se paní učitelky nakonec shodly a třetí místo udělily Tereze Řihákové z 8.B, druhé místo vybojoval Jan Dvořák z 9.B a první místo patří Vítu Urbanovi z 9.A. Vítězové z obou kategorií budou školu reprezentovat školu i v okresním kole.

Veselé zoubky

Naši prvňáčci se zapojili do preventivního programu „Veselé zoubky“, který připravila společnost dm drogerie markt s.r.o. Pojetí programu si každá třídní  paní učitelka pojala po svém. Důležité však bylo, aby byly jasně patrné zásady prevence vzniku zubního kazu u dětí a správná péče o zuby. Děti se dozvěděly o funkci zubů a o jejich růstu, z čeho se zuby skládají a správnou techniku čištění. Poté v rámci interaktivních her a videí získávaly informace o prevenci  vzniku zubního kazu a péči o zuby. Vypracovaly pracovní sešitek s úkoly a doplňující pracovní listy se zoubkovou vílou, za které získaly zoubek. Za určitý počet zubů získaly balíček se zubní pastou, kartáčkem na zuby a  hodinami do koupelny. V rámci výtvarné výchovy děti namalovaly kamaráda nebo kamarádku s otevřenou pusou u zubaře, kde mu dolepovaly zuby bílou fazolí.

více fotografií zde

Školní kolo biologické olympiády

Koncem ledna proběhlo na naší škole školní kolo biologické olympiády. Soutěže se zúčastnilo celkem 11 žáků, soutěžilo se ve dvou kategoriích. V kategorii mladších ročníků 2. stupně s přehledem zvítězil Mikuláš Marek ze 7.D,  který získal 65 bodů. Na 2. místě se umístila Ivana Jacková ze 7.C s 51 body a 3. místo obsadila Gita Večeřová rovněž ze 7.C se ziskem 45 bodů.
V kategorii 8. a 9. ročníků opět vybojovala vítězství Victoria Peňová z 9. D s celkovým počtem 66 bodů. Na dalších místech skončily žákyně 8.C - 2. místo patří Evě Kratochvilové za 59.5 bodů,  3.místo obsadila Klára Bajerová s 57 body. Všem soutěžícím děkujeme za účast.
leden 30

Úspěch v soutěži Purkiáda

Dne 30. 1. 2019 proběhla na Střední průmyslové škole Purkyňova soutěž v IT dovednostech pro žáky 9. tříd. Soutěž je zaměřena na logické a kreativní myšlení, práci s grafickým programem a internetem. Naši školu reprezentovali v tomto roce tři žáci a všichni dosáhli velmi dobrých  výsledků. Daniel Griger z IX.B se dokonce může radovat ze 4. místa mezi 97 soutěžícími. Marek Moucha (IX.D) obsadil pěkné 15. místo a dobrý výkon předvedl i Jakub Kohoutek (IX.D), který skončil na 33. místě. Všem třem blahopřejeme k dosaženým výsledkům a přejeme jim, aby své schopnosti nadále úspěšně rozvíjeli na střední škole.

leden 21

Školní kolo konverzační soutěže z anglického jazyka

V pondělí 21.ledna se v odpoledních hodinách uskutečnilo školní kolo konverzační soutěže z anglického jazyka v kategorii pro žáky osmých a devátých ročníků. Celkem se soutěže zúčastnilo 20 šikovných angličtinářů, ocenit můžeme však pouze první tři místa. O pomyslnou bronzovou příčku se tak dělí Adéla Hubáčková a Honza Zouhar z 9.A. Na stříbrné pozici se umístila děvčata Sára Fojtíková z 9.B a Victoria Peňová z 9.D. Vítězem letošního školního kola se stal Ondřej Philipp z 8.B, který tímto bude 21. února reprezentovat naši školu i na městském kole konverzační soutěže v dané kategorii.
leden 19

Maškarní karneval

Dne 19. ledna 2019 se děti všech školních družin naší školy sešly  opět po roce v tělocvičně školy na maškarním karnevalu. Karnevalová show začala jako tradičně pohádkovou přehlídkou masek, kterou střídal volný i společný tanec a dvě velké zábavné soutěže pro všechny účastníky karnevalu. Program byl nabitý, karnevalová nálada díky dětem, jejich krásným kostýmům i jejich pohybovým i tanečním dovednostem byla v plném proudu. Na konci akce následovalo vyhodnocení nejoriginálnějších kostýmů  a také  vyhodnocení  soutěže pro ty, kteří porotu okouzlili nejen svou maskou, ale i vystupováním a tancem - vyhodnocení soutěže O Miss a Missáka karnevalu.
   
 

Vánoční muzicírování

V posledním školním týdnu roku 2018 si několik našich žáků sbalilo svůj hudební nástroj a pod vedením paní vychovatelky ze školní družiny jsme vyrazili navštívit naše spřízněné babičky a dědečky do domova pro seniory Norbertinum v nedalekých Židenicích.  Přivezli jsme jim vánoční atmosféru v podobě koled a zimních písní, ručně vyrobená osobní přání od našich žáků, ale také drobné dárečky, na kterých se nejvíce podíleli děti ze třetí a čtvrté třídy prvního stupně. Ve společenské místnosti jejich domova se nás tentokrát sešlo opravdu hodně, těm, kteří ze zdravotních důvodů našemu koledování nemohli naslouchat, jsme měli možnost popřát krásné vánoce alespoň u jejich lůžka.

   

Naše vzájemná spolupráce nás oboustranně velmi těší a hodláme v ní pokračovat i v právě přicházejícím roce 2019.

prosinec 18 22

Brněnské vánoce

Letošní rok program na Náměstí Svobody probíhal opět celý prosinec a byl opravdu pestrý. Střídala se tady řada krásných vystoupení a hudebních i tanečních skupin a My se také toho všeho mohli účastnit. Dne 22. 12. 2018 přišla naše chvíle a v 11,30 hod. se rozezněly flétničky s vánočními koledami. V tomto čase se začalo okolí pódia zaplňovat rodiči a prarodiči vystupujících dětí, ale i lidmi, co procházeli jen tak, protože si chtěli koupit drobnost  ve stánku, dát si punč, a nebo jen tak si zpestřit sobotní poledne.
 
   
 

Soutěž o nejkrásnější vánoční přání

V rámci hodin ICT se žáci 5. - 7. tříd pokusili v programu Malování vytvořit co nejkrásnější vánoční obrázek. Nejvíce se líbily práce Lukáše Machaly, Jakuba Langa a Natálie Vrbové, která se stala vítězkou této školní soutěže a její obrázek byl použit jako součást vánočního přání naší školy. Děkujeme všem autorům za velmi pěkné práce..

prosinec 18 19

Divadelní představení The Wolf and Seven Little Kids

Tradičně v předvánočním čase si skupina žáků devátého ročníku připravila nastudování pohádky v anglickém jazyce pro své mladší spolužáky z 1. stupně školy. Tentokrát se jednalo o pohádku The Wolf and Seven Little Kids (Vlk a sem kůzlátek), kterou postupně předvedli dětem ze tříd III.A a III.B. Malým divákům se představení velice líbilo a odnesli si z něj i několik nových anglických slovíček.

prosinec 18 17

Exkurze žáků 9. ročníku na FIT VUT

V rámci naší spolupráce s různými fakultami VUT Brno navštívili naši deváťáci v pondělí 17. 12. budovu Fakulty informačních technologií  na Božetěchově ulici. Čekala je zde úvodní přednáška o IT, následovaly  ukázky IT úloh na témata Lámání hesel, Interakce s roboty pomocí rozšířené reality, Detekce vozidel ve videu (umělá inteligence), Svět cloudů a Teoretická informatika. Všechny prezentace byly podány velmi zajímavým a pro naše žáky srozumitelným způsobem.

prosinec 18 17

Vánoční svačinky pro žirafu

17. prosince proběhla na naší škole akce Vánoční svačinky pro žirafu. Tentokrát se nejvíce zapojili žáci z 6.A a 6.C, kteří přinesli sladké i slané občerstvení .  

Akce se nám vydařila, všem moc chutnalo.  Vybrali jsme 2 156Kč a všechny tyto peníze věnujeme na adopci žirafy. Děkujeme dětem i rodičům, kteří se do Svačinek pro žirafu zapojili.

   

 
prosinec 18 14

Čertí olympiáda…

se konala pro asi 150 dětí ze školní družiny v tělocvičně a zrcadlovém sále naší školy v pátek 14. prosince 2018 v době od14 do 15-ti hodin. Pro děti bylo připraveno devět různých sportovních disciplín: Hod pytlem, čertí trojkotoul, běh bokem, foukání uhlíků, skákání v pytli, trojskok, trefa uhlíkem do kotle, běh s plným pytlem a čertí plazení. Po příchodu do pekla dostali čertíci startovní karty, kde za splnění jednotlivých úkolů dostávali razítko. Teprve až měli kartu plnou razítek,   přicházeli čertíci a čertice do pekelné cukrárny, kde nejen za splnění  úkolů, ale i za svůj čertovský převlek dostali několik sladkostí a papírovou medaili. Dík za přípravu této akce patří nejen p. vychovatelkám, ale i p. učitelkám Hance Pavliňákové a Daně Veselé, které nám velmi ochotně přišly s organizací olympiády pomoct. Zde si prohlédnete naše fotografie.                            

Jana Stehlíková 

prosinec 18 13

Přehazovaná 6.-7.tříd

13.12.2018 ožila naše škola další přehazovanou - tentokrát  to byla 1.část přehazované pro 6.-7. ročníky. Hostili jsme dvě chlapecká a tři dívčí družstva. Dívky zvítězily, chlapci mají těsné 3.místo. Obrovská pochvala od všech zúčastněných učitelů pro rozhodčí, Klárku Večeřovou a Áďu Honzákovou, které pískali velmi pozorně a nekompromisně. Děkuji všem zúčastněným za pěkný turnaj.

prosinec 18 12

Memoriál Františka Odehnala ve volejbalu

Dne 12.12.2018 se uskutečnil Memoriál Fr.Odehnala (dříve Pohár SG) v hale na Vodové. V konkurenci 9 družstev z kraje získala naše děvčata 2.místo. Gratulujeme!

prosinec 18 10

Úspěch projektu Abeceda peněz

V pondělí 10.12. 2018 děti ze třídy 4.B zrealizovaly vánoční jarmark v prostorách České spořitelny na Kobližné. Byly zapojeny do projektu ABECEDA PENĚZ, který si klade za úkol vzdělávat děti v oblasti finanční gramotnosti. Žáci měli během dvou měsíců vymyslet podnikatelský plán, název firmy, zvolit si ředitele firmy, bankéře, realizovat výrobu, vytvořit pozvánky a vše zakončit jarmarkem, na kterém své výrobky prodávali. Naše firma Žirafáci s.r.o. vše zvládla na jedničku a všichni si za realizaci jarmarku zaslouží velkou pochvalu. Děkujeme všem, kteří malým podnikatelům pomohli a přišli je na jarmark do České spořitelny podpořit. Dík patří také všem rodičům, kteří se aktivně zapojili a s celou akcí nám pomohli.

více fotografií zde