leden 10

Městský přebor škol v šachu

V úterý 10. 1. 2023  se v CVČ Lužánky konal Městský přebor škol v šachu pro žáky brněnských základních a středních škol. Soutěžily zde čtyřčlenné týmy žáků, každý z nich sehrál celkem sedm šachových partií švýcarským systémem. ZŠ Novolíšeňská měla zastoupení v kategorii 1. - 5. tříd i 6. - 9. tříd. Tým mladších žáků ve složení Adam Bednář, Klára Mifková, Jan Filip a Mikuláš Povolný získal 15,5 bodů a vybojoval skvělé čtvrté místo.  Tým starších žáků měl za soupeře kromě žáků základních škol i studenty víceletých gymnázií, takže jeho celkové 6. místo se 13 body si také zaslouží velkou pochvalu. Děkujeme všem za skvělou reprezentaci naší školy.

   

další fotografie z turnaje

prosinec 22 21

Zabalené vánoce

Ve středu 21.12.2022 se třída 3.C vypravila na Lipku. Program Zabalené Vánoce byl úžasný. Vyzkoušeli jsme vyrábět krásné netradiční dárky: svíčku z včelího vosku, vyřezávanou ozdobu na stromek a upekli jsme si vánočku. Celé dopoledne bylo krásně vánoční, přesvědčte se na našich fotografiích.

 

 

Zábavné úterky

Žákovský parlament pro zpestření všedních dní vypsal ZÁBAVNÉ ÚTERKY. Dne 29.11. šílené účesy, 6.12. červené nosy, 13.12. vánoční ponožky, 20.12. vánoční svetry. Všechny čtyři úterky již úspěšně proběhly - viz foto.

 

 

prosinec 22 14

Horké křeslo s panem ředitelem

Dne 13. 12. si žákovský parlament pozval pana ředitele Josefa Nováka do horkého křesla. Panu řediteli členové parlamentu pokládali nelehké otázky z profesního i osobního života, na které měl odpovědět. 

Celý rohrovor si můžete přečíst zde.
 
   
prosinec 22 10

Líšeňské vánoce

V sobotu 10.prosince se v Líšni uskutečnily po delší pauze krásné vánoční trhy. Děti naší školy si připravily hudební vystoupení s doprovodem cimbálu, housliček a flétničky, které pro nás natočili manželé Katka a Dalibor Štruncovi. Děti se poctivě připravovaly a moc je zpívání bavilo. Vytvořila se zde milá atmosféra. Těšíme se na další rok:)

Školní kolo soutěže v sudoku v 5. ročníku

Na konci listopadu a v prvním týdnu prosince se konalo školní kolo soutěže v SUDOKU pro žáky 5. ročníku. Soutěž měla hojnou účast ve všech 3 třídách a děti si to náramně užily. I když bychom rádi ocenili všechny řešitele, kteří získali alespoň 100 bodů, rozhodli jsme se nakonec pouze pro tři nejlepší žáky z každé 5. třídy. Jejich pořadí najdete ve výsledkové listině Všem dětem děkujeme za účast v této soutěži a do budoucna jim přejeme hodně matematických úspěchů!

Třeťáci ve VIDA!

Žáci 3.A a 3.C se vydali do VIDA. Stali se z nás alchymisté a zkoumali  a poznávali jsme vodu ve třech skupenstvích. Pokusy byly zajímavé a moc se nám líbily. Také jsme potkali mistra zvuku a zažili s ním krásnou show.

 

Zde jsou další fotografie.

Volby v žákovském parlamentu

Žákovský parlament se na naší škole potkává každé úterý. Od září jsme zvládli již několik akcí. Zúčastnili jsme se např. konference: „Zelenější Brno“, zorganizovali literární a výtvarnou soutěž na téma Dušičky, natočili video k akci s názvem Bubnovačka a pro vytvoření vánoční atmosféry jsme vymysleli zábavné úterý. 

Předsedkyní pro tento školní rok se stala Klára Osičková ze třídy 9.A. Místopředsedou pro 1. stupeň se stal Maxmilián Shaker ze třídy 5.B a místopředsedou pro 2. stupeň se stal Ondřej Lošák ze třídy 6.C.

celý článek

další fotografie

Bruslení v Salesku

Třída 5.A v rámci tělesné výchovy chodí bruslit na Salesko. Zažíváme tu spoustu zábavy a zdokonalujeme se v našich dovednostech v bruslení. Ještě nás čekají 3 návštěvy a věřím, že se na další týden všichni těšíme.

 

Zde jsou další fotografie.

Soutěž Vánoční přání v programu Malování

Již tradičně proběhla na začátku prosince soutěž žáků 5. - 7. ročníku o nejkrásnější přání vytvořené v programu Malování.

   

Nejlépe se úkolu zhostili následující žáci:

1. místo – Elen Černohlávková (7.A)

2. místo – Mia Hebronová (5.A),  Veronika Kuriálová (7.A)

3. místo – Jakub Holcman (6.C),  Natálie Ondráčková (7.A)

Děkujeme všem žákům, kteří se do soutěže zapojili, za jejich příspěvek k vytvoření příjemné předvánoční atmosféry. Zde je několik dalších žákovských prací.

prosinec 22 5

Mikulášská nadílka

V pondělí 5. 12. naši školu navštívily dvě družiny Mikulášů, Andělů a Čertů. Děti na 1. stupni si pro ně nachystaly říkanky a písničky, a protože většina dětí neměla v Knize hříchů žádný záznam, tak byly obdarovány sladkými dobrotami. Děti, které nějaký ten malý záznam měly, tak slíbily, že se v příštím roce budou více snažit a nebudou zlobit. Mikulášská nadílka se všem moc líbila a opět se na ni za rok těšíme.

  

více fotografií

prosinec 22 3

Vánoční dílničky

Po dvou letech se v sobotu 3. 12. 2022 konaly vánoční tvořivé dílničky, kde si děti za doprovodu svých blízkých mohly přijít vytvořit výrobek se zimní tématikou a také nasát vánoční atmosféru. Pro účastníky bylo připraveno 12 různých vánočních dekorací na výrobu jako například betlém, lucernička, sněhulák z květináče, andílek z vlny, vánoční stromeček a  další. Jako každoročně se mohly děti kreativně vyřádit i na zdobení perníčků a letos poprvé byla možnost i pro rodiče si vyrobit vánoční svícen.  

K příjemné atmosféře přispěla naše kavárna-cukrárna, kde bylo možné zakoupit třeba kávu a zpříjemnit si dopoledne výbornými zákusky z dílny paní učitelek z 1. stupně. V našem obchůdku si mohli naopak rodiče zakoupit vánoční dekorace – anděly, sněhuláky, talíře, adventní svícny z keramiky nebo voňavá mýdla, náušničky, andělíčky, ručně vyráběné svíčky ve tvaru stromečků atd. Věříme, že si všichni sobotní dopoledne užili a těšíme se na další ročník. (Gabriela Slováková, vychovatelka ŠD)

listopad 22 28-2

English week na naší škole

V týdnu od 28. 11. do 2. 12.  měli vybraní žáci naší školy možnost zažít intenzivní jazykový kurz s rodilými mluvčími z několika anglicky mluvících zemí. Každý den za nimi přišel jeden lektor z Anglie, Skotska,  Nového Zélandu nebo Irska. Měli tak příležitost se dozvědět zajímavé informace o zemích, ze kterých jejich lektoři pocházeli. Při seznamovaní se sportem dané země si žáci na vlastní kůži zkusili zahrát novozélandský národní sport ragby a irskou národní hru hurling.Nejen ukázky sportů, ale i typické skotské tance si studenti měli možnost vyzkoušet v malých skupinkách přesně tak, jak je tančí Skotové.
Mimo jiné pracovali na úkolech a učili se věci, na které v běžných hodinách angličtiny není prostor nebo to správné kreativní prostředí. Po týdnu tak žáci odcházeli obohaceni o spoustu nových slovíček, znalostí a zážitků.

Bubnovačka

Naše škola se zapojila do projektu: Škola – místo bezpečí. V rámci tohoto projektu se školili někteří pedagogičtí pracovníci o tématu násilí a agrese ve školním prostředí. Cílem bylo rozpoznat prvky domácího násilí a naučit se, jak s těmito informacemi dále pracovat.

V žákovském parlamentu (a dokonce i v některých třídách) jsme se připojili k akci s názvem: Bubnovačka. Jak se píše na stránkách Lociky: „Cílem Bubnovačky je informovat o významu ochrany dětí před násilím. Konkrétně jde o rozšíření myšlenky, že násilí do výchovy ani života dětí nepatří a že existují možnosti, jak si říci o pomoc. Bubnování symbolizuje hlas týraných dětí, které by měly být okolím/společností slyšet a kterým by měla být nabídnutá pomocná ruka.“

Video, které jsme k této akci natočili, si můžete pustit zde.

listopad 22 30

Soutěž ve šplhu na ZŠ Krásného

Ve středu 30.11. proběhla na ZŠ Krásného soutěž ve šplhu pro děti 1. stupně. Naši školu reprezentovalo celkem 16 dětí a 4 z nich se podařilo dostat na medailové příčky.

Výsledková listina tedy vypadá takto:
1. místo obsadila Barbora Bartošková ze 4.D
2. místo obsadila Mia Vašíčková z 5.B
3. místo spolu obsadili Ondřej Budinský z 3.B a Eliška Černá ze 4.D
Z celkových 6 škol, které se soutěže zúčastnily, jsme tak se 4 diplomy byli jedni z nejlepších, čehož si velice vážíme.
Gratulujeme všem oceněným dětem a děkujeme i všem ostatním, kteří naši školu odvážně reprezentovaly!
listopad 22 14-16

Skleněné výrobky na 1. stupni

Ve dnech 14.-16.11. se dětem na 1. stupni naskytla jedinečná příležitost se seznámit s barevným sklem, ze kterého se dají vyrobit zajímavé předměty. S pomocí paní lektorky Marcely Růžičkové, si děti vytvořily nádherné kytičky, které jim zůstaly na památku. Kromě toho se v kostce dozvěděly něco o historii skla, jak taková práce se sklem vypadá a v kterých oblastech ČR má dlouholetou tradici. Kromě kytičky si děti měly možnost vybrat jeden již hotový výrobek, který si koupily buď pro sebe nebo pro někoho z rodiny. Tato netradiční hodina prověřila děti v manuální zručnosti a všem dětem se moc líbila. Naše výrobky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Zahrajem si divadlo

Před prodlouženým víkendem v listopadu jsme se sešli v přízemních prostorách školy, aby zde proběhla celodružinová akce: „Zahrajem si divadlo“. Děvčata a chlapci ze všech oddělení předvedli ve svém pojetí známé pohádky. A nic nenechali náhodě. Předcházející týdny s pomocí paní vychovatelek děti pilně a s nadšením nacvičovaly, přemýšlely nad kostýmy, vyráběly rekvizity. Na výsledku to bylo znát, vystoupení se vyznačovala vysokou úrovní.

Diváci shlédli mile a zajímavě ztvárněné pohádky, např. „O Koblížkovi“, „O třech kůzlátkách“, „O chytrém Budulínkovi“, „O červené Karkulce“ a ještě osm dalších. Společnou hodinku zábavy provázela radost a příjemná atmosféra, kterou zachytilo i několi fotografií. Všichni herci a herečky si kromě hřejivého pocitu odnesli i sladkou odměnu.

(Blanka Fabiánková, vychovatelka ŠD)

listopad 22 16

Výukový program v Lipce

Žáci z 5.A se 16.11. vydali na výukový program do Lipky.  Pomocí hry se žáci dozvěděli spoustu nových a zajímavých informací o čápu černém a o důležitosti jeho ochrany. Následně ve skupinkách vyráběli dřevěné budky. Projevili tak svou zručnost a sílu. Budky se vydařily a všichni se už těšíme, až budky rozmístíme v našem okolí a budeme je chodit kontrolovat.

Další fotogragie máme zde.

Školní zahrada v listopadu

I v listopadu se dá učit venku.  Protože máme stále hezké počasí, využili jsme naši krásnou upravenou zahradu a s dětmi z třetího ročníku pověsili budku pro ptáčky, zasadili česnek a vyřešili několik hlavolamů. Zopakovali jsme si při tom matematiku, prvouku i český jazyk.  Celý školní den nám rychle utekl.ada v listopadu

 

 

listopad 22 11-12

Úspěch v soutěži IT-SLOT

Ve dnech 11. a 12. 11. vyplňovali žáci 9. ročníku úkoly online soutěže IT-SLOT. Jedná se o vědomostní soutěž pro žáky 8. a 9. ročníku v oblasti IT. V rámci naší školy 3. místo obsadila Jolana Janoušková, 2. místo sdíĺeli žáci Veronika Šandorová a Jakub Nečas a 1. místo patří Matyáši Pokreisovi. Ten se v konkurenci 8284 žáků ze 184 škol umístil na skvělém 23. místě v rámci České republiky a postupuje do celostátního finálového kola v Praze. Blahopřejeme!

Čas na Zemi

Kolik je hodin v New Yorku nebo třeba v Tokiu, když máme v Brně 8:00? To zjišťovali žáci 6. ročníků při tvorbě modelu časových pásem. A stačil jim k tomu obyčejný toaletní papír. V hodinách zeměpisu si žáci vytvořili časová pásma s pomocí map a svých nově nabytých znalostí a poté zjišťovali, jaký je zrovna čas v různých městech světa. Město následně zařadili do správného časového pásma a poté si o něm na tabletu našli další zajímavé informace. Jak se jim dílo povedlo, se můžete podívat ve fotogalerii.

listopad 22 7-16

Soutěž Bobřík informatiky

Již tradičně vyplňovali všichni žáci 5. – 8. ročníku naší školy úkoly online soutěže Bobřík informatiky. Vyřešením 12 logických nebo programovacích úkolů mohli získat trofej bobříka, na jehož „ulovení“ potřebují získat alespoň 120 bodů.

Jak se dařilo žákům v jednotlivých ročnících naší školy:

Kategorie Mini (5. ročník) - 24 úspěšných řešitelů

Kategorie Benjamin (6. a 7. ročník) – 40 úspěšných řešitelů

Výsledky školního kola