říjen 16-17

Den přírodních věd v ZOO Brno:

Ve dnech 16. a 17.10.se  uskutečnil v brněnské zoologické zahradě Den přírodních věd. Naši školu na této akci reprezentovali vybraní žáci ze sedmých a osmých ročníků. Z řad žáků 7. ročníku soutěžili:  ze 7.A Tomáš Jelínek, Matěj Skácel a Karolína Šoukalová , ze 7.C Jakub Lang a ze 7. B Robert Špička a Monika Sobotíková. Ve vyšší kategorii pro 8. a 9. ročník soutěžili tito žáci: 8.C Ivana Jacková, Vojtěch Loukota a Berenika Kouřilová a z 8.D Martin Němec, Šimon Stehlík a Mikuláš Marek.  Všechny týmy si vedly velmi dobře a získaly nadpoloviční počet bodů. Mimořádně se dařilo žákům ze 7. A, kteří se v konkurenci 52 týmů umístili na skvělém 2. místě a žáci z 8. D obsadili ve vyšší věkové kategorii vynikající 4. místo. Všem zúčastněným gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

Cesta pravěkem

V půlce října se děti ze 6.A a 6.C přenesly pomocí muzejních expozic do pravěku. Navštívily Moravské zemské muzeum, kde si mohly prohlédnout pravěké nástroje, nádoby, šperky, měly možnost vidět, jak se stavělo v dané době lidské obydlí, jak se pohřbívalo.

Vitríny s exponáty nesloužily ale jenom k tomu, aby děti viděly vše na vlastní oči, ale pomocí předmětů vyvozovaly, analyzovaly a propojovaly. Prostě se učily dovozovat na základě faktů popř. si vytvářet vlastní úsudek, umět ho vyjádřit, vyslechnout jiný názor a oponovat mu, pokud s ním nesouhlasily.

Svůj pobyt v muzeu si užily a odnesly si nové informace i zážitky, zachycené na několika fotografiích.

říjen 3

Atletika se vrací za Lužánky

Ve čtvrtek 3. 10. se za velmi chladného počasí uskutečnil atletický závod pro základní školy Atletika se vrací za Lužánky. Díky natáčení filmu o Zátopkovi byla na starém a chátrajícím stadionu Za Lužánkami položena nová antuková dráha i trávník na fotbal. Žáci tedy měli možnost podívat se a zažít atmosféru velkého stadionu, na který v minulosti chodily desetitisíce fanoušků. Celé dopoledne výborně moderoval Petr Švancara, bývalý vynikající fotbalista, který se velmi zasazuje o oživení dávné slávy Lužánek.

Závodu se zúčastnilo 17 brněnských škol, soutěžilo se ve čtyřech atletických disciplínách: běh na 60 m, skok daleký, hod kriketovým míčkem a běh na 600 m. Naši školu reprezentovali: Ondra Lux ze 4. B, Veronika Kurialová ze 4. A, Martin Tahal z 5. A, Sára Zezulová z 5. C, Tomáš Augustin a Ella Pernicová ze 6. C, Dominik Vodička ze 7. C a Kačka Gottvaldová ze 7. D. Všichni podávali výkony na hranici svých možností a celkově jsme se umístili na 11. místě. Na památku tohoto jedinečného závodu si všichni odnesli pamětní medaili a drobné dárky, které věnovalo město Brno. (viz fotografie)

Všem děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

6.A a 6.C v pravěku

Děti ze tříd 6.A a 6.C se na 45 minut přenesly do pravěku a to tentokrát zcela prakticky.

Věnovaly se totiž výrobě pravěkých zbraní. Naučily se pracovat s přírodními materiály dle návodu, vžily se do obtížné situace tehdejších lidí, kteří zbraně potřebovali k zajištění obživy i ke své ochraně. Děti poznaly, jak je důležitá při výrobě vzájemná spolupráce. Z fotografií je vidět, že je tato činnost bavila. Posuďte sami, jak se jim pravěké zbraně povedly.

září 27

ZŠ Novolíšeňská na Noci vědců 2019

V letošním roce využili žáci naší školy opět možnosti zúčastnit se celorepublikové vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny zvídavé do inspirujícího prostředí vědy. Noc vědců se tentokrát konala v pátek 27. září v Technickém muzeu. Mottem letošního ročníku bylo „Šetrně k planetě“. Naše expozice pod názvem Matematické a fyzikální „hlavolamky“ nabídla návštěvníkům možnost vyrobit si v naší dílničce různé zajímavé výrobky, například prolamovanou kouli z papíru nebo vrtulku z brček na pití. Chtěli jsme poukázat na to, že některé materiály lze využít i netradičním způsobem. Potrápit mozkové buňky si mohli malí i velcí návštěvnici také díky spoustě oblíbených hlavolamů. Bezproblémový průběh celé akce pomohli zajistit žáci ze sedmého a osmého ročníku. Celá akce tak včetně naší expozice sklidila u návštěvníků velký úspěch a my se již nyní těšíme na příští rok.

   

 

září 25

Turnaj ULTIMATE FRISBEE 2019

Dne 25. 9. 2019 se výběr žáků 8. a 9. tříd vydal vůbec poprvé reprezentovat naší školu v Turnaji ultimate frisbee (altimejt frisbí).

Byli jsme naprostými nováčky a spoustu věcí se učili za pochodu. Všichni jsme byli překvapeni, jak byla hra rychlá, strategická a hlavně na velmi dobré úrovni.

V zápasech jsme se utkali i s českými reprezentanty a v zápalu boje jednoho i málem zranili. S velkým odhodláním a chutí bojovat jsme v konkurenci 10 týmů obsadili 6. a 9. místo. Výsledek není vždy nejdůležitější a my si z turnaje vezeme spoustu zážitků a vzpomínek, snad všem doteď zní odpočítávání jedena, dva, tři…. Připomeňme si ho díky několika fotografiím z turnaje.

září 9-12

Exkurze v Polsku

Druhý týden v novém školním roce se vybraní žáci 8. ročníků zúčastnili zeměpisné exkurze v Polsku. Za deštivého počasí, které nás z Brna doprovázelo, jsme ještě před překročením hranic navštívili Babiččino údolí. Po příjezdu do Polska se počasí umoudřilo a my jsme tak mohli zdolat výstup na nejvyšší horu národního parku Stolové hory, Velká Hejšovina. Následující den nás čekala prohlídka zlatého dolu s projížďkou na loďce a rýžováním zlata. Všichni se však nejvíce těšili na večer, který jsme strávili v aquaparku ve městě Wroclaw. Dalším bodem v programu byla nejstarší a největší ZOO v Polsku. 

Anglický sbor

Na naší škole byl nově založen kroužek Anglický sbor (English Choir).

září 6-7

Festival vědy 2019 v novém

V pátek a sobotu 6. – 7. září proběhla na dopravním hřišti městské policie významná  brněnská vědeckotechnická populární akce festival vědy s Jihomoravským krajem. I když druhý den nepřálo počasí, akce se zúčastnilo asi 4 000 návštěvníků. Vedle vysokých škol, Akademie věd ČR, hvězdárny, Vidy. Technického muzea a dalších vzdělávacích institucí na festivalu vystoupily i žáci naší školy.

Členové ŠOKu  z 8.D představili návštěvníkům nové představení „E-šoking“ – fyzikální parodii na televizní reklamy. Představili zde i některé své nové pokusy – třeba střílení z vysavače, vyrábění vodních koulí kulatým sítkem nebo vytahování velkých bublin síťkami na motýly. Do některých pokusů také účastníky přímo zapojili. (viz naše fotogalerie).

srpen 19-23

Příměstský tábor "Prázdninová škola"

V týdnu od 19. 8. do 23. 8. 2019 probíhá pod záštitou naší školy příměstský tábor "Prázdninová škola".

Pod názvem se skrývalo každodenní dobrodružství, které se týkalo nějakého tématu. Vydali jsme se společně napříč zeměkoulí a jejími kontinenty do Afriky, kde jsme pobyli dle názvu této písničky přesně pět minut. Při návštěvě Lamacentra Hády jsme se alespoň na dopoledne stali malými ptáčky, budovali jsme si hnízda, pečovali o mláďata a poznávali ptačí říši všemi pěti smysly. Pět olympijských kruhů se vznášelo nad středečním dnem a naším turnajem v postřehové hře Dobble. Celodenní výlet do poznávacího centra VIDA! se nesl v duchu pěti elementů dle staré čínské medicíny a principů jing-jang. A pátý den završilo pět prstů na jedné ruce společně se šifrováním a plněním mnohdy náročných úkolů. Každý úspěšný řešitel tajného hesla pak na konci posledního táborového dne objevil malý poklad, který si odnesl domů na památku.

Věříme, že si 14 dětí neodneslo jen nějaké věcné ceny, ale hlavně příjemné a obohacující zážitky. Příští velké prázdniny se zase budeme těšit!


Zde je několi několik dalších fotografií.

červenec 15-19

Matematický tábor v Medlově

O prázdninách ve dnech 15. – 19. července 2019 v rámci projektu POLYGRAM pod vedením Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu se zástupci učitelů i žáků ze ZŠ Novolíšeňská zúčastnili matematického tábora v Medlově. Byla to příležitost setkat se s dalšími matematickými nadšenci nejen z řad studentů ze základních a středních škol v Jihomoravském kraji, ale také pedagogů a odborných lektorů. Lektoři matematických bloků měli výborně připraveny pro všechny nevšední úlohy a hry. 

červen 25

Novolíšeňská v akci

„Novolíšeňská v akci“, přesně takto se jmenovala naše akce na závěr školního roku, která se uskutečnila 25.6.2019. Jistě jste byli všichni přítomni a doufáme, že jste si to pořádně užili stejně jako my, přesto mi dovolte si zavzpomínat. 
 
Slunce svítilo, foukal slabý vítr, na nebi bílé obláčky a v prostorách naší školy se pohybovalo odhadem kolem pěti set rodičů, žáků, sourozenců a dalších rodinných příslušníků. Všichni se přišli podívat na aktivity připravené žáky a jejich učiteli. A že se bylo na co koukat. 
 
Program byl tak nabitý, že si návštěvníci museli volit, kterým aktivitám dají přednost. Vybírat si mohli ze sportovních aktivit (Srdíčkový běh, fotbalové dovednosti, ukázková hodina tělesné výchovy, Se čtvrťáky hravě), uměleckých vystoupení (divadlo: Mach a Šebestová, Pohádka o ebenovém koni, Staré báje a pověsti; hudba: Pohádkové písničky, hudebně zábavný program; tanec: street dance a show dance), vědeckých aktivit (Řekni plastům NE!, kosmonautika, Cesta vesmírem, Ferdova škola kouzel, Panoptikum matematických a fyzikálních kuriozit) anebo řešení hádanek (Šifrování, Vyznáš se v Líšni, Edukativně-stimulační hry). Kromě těchto akcí jsme také prezentovali naši novou školní zahradu, na které už rostou plodiny, které si žáci sami vypěstovali. 
 
Další a další aktivity, které se dějí na naši škole, jste pak mohli shlédnout na připravených nástěnkách i v kronice školy. O bohatosti programu se můžete přesvědčit na našich fotografiích.
 
červen 24-28

Pojízdná laboratoř FabLab

V rámci akce Novolíšeňská v akci bylo na našem školním hřišti možno od 24. do 28. 6. 2019 navštívit První digitální pojízdnou laboratoř FabLab. Více informací k této nabídce čtěte zde.

Naši žáci úspěšní v matematických soutěžích

V městském kole Matematické Olympiady byly výsledky našich žáků skvělé:

6.ročník - Jakub Lang 3. místo, Tomáš Jelínek 7.místo, Matěj Skácel - 7.místo, Adam Dlouhý 9.místo,  Matěj Josefi 11. místo

7. ročník    Kouřilová Berenika  10. místo, Moučková Karolína 10.místo, Nováková Karolína 9.misto,  Ondráčková Lucie 10.místo, Říha Jan 9.misto, Ulbrichová Lucie 10.místo

8.ročník    Karpíšková Veronika 12. místo, Bodejček Bruno 19.misto, Drga Jakub 19.místo

 

I v městském kole matematické soutěže Pythagoriáda se našim žákům velmi dařilo. Dosáhli následujících výsledků:

6. ročník Jelínek Tomáš 2.místo, Skácel Matěj 2.místo

7.ročník  Říha Jan 3.místo, Pavlíček Filip 8.místo

8.ročník  Drga Jakub 4.místo, Karpíšková Veronika 7.místo, Alexa Jakub 9.místo, Bodejček Bruno

9.místo,  Ševčík Roman 10. místo 

červen 25

Příběhy našich sousedů

„Příběhy našich sousedů“ je vzdělávací žákovský dokumentaristický projekt neziskové organizace Post Bellum. Dokumentaristické týmy se během jednoho pololetí za doprovodu svých učitelů ve svém volném čase vydávaly na dobrodružné pátrání za osudy našich seniorů v dobách po druhé světové válce a následných let komunistické nesvobody.

Ze třídy 8.B vznikl tým tří nadšenců – Šárka Chaloupková, Lucka Doležalová a Jakub Piotrovski –  ti se nejprve vydali na hledání pamětníka. Vybrali si paní Marii Knechtovou, která stála u zrodu národopisného souboru Líšňáček, a rozhodli se zpracovat její  příběh.

Od začátku ledna až do konce června pracoval tento tým pod vedením paní učitelky Katolické a za pomoci koordinátorky Post Bella na tomto zajímavém projektu, který vyvrcholil 25.6. v sále budovy Impact Hub slavnostní prezentací za účasti představitelů nejen této organizace, ale i zástupců Magistrátu města Brna.

Celodružinová výtvarná soutěž „Večerníček“

Na konci školního roku, v době od 30. 4. do 26. 6. 2019, probíhala celodružinová výtvarná soutěž na téma „Večerníček“. Úkolem dětí bylo malbou nebo výrobkem vyjádřit buď pohádkové postavy z večerníčků, nebo samotného Večerníčka. Nahlédnutím do fotogalerie můžete zjistit, jak si děti s tímto zadáním poradily.