Projekt První pomoc

Žáci 5. B v rámci přírodovědy si připravili projektový den pro žáky 3. ročníku s tématem První pomoc. Nejprve se sami zúčastnili výukového programu na SZŠ, kde jim studenti vše názorně ukázali a vysvětlili a následně si ve stejném duchu připravili podobný program. Zajistili si rekvizity, aby vše bylo názorné a jasné, ani teorii nepodcenili a ve svém volném čase si vše zopakovali. Program se podařil, třeťáčci si odnášeli nové poznatky a páťáci radost z dobré práce (viz naše fotografie)

Úspěch v městském kole matematické olympiády

V městském kole matematické olympiády obsadila žákyně Viktorie Kosíková ze 7.A skvělé 2. místo! Pochvalu zaslouží i další náš zástupce Ondřej Lux ze 7.B. který skončil na 10. místě. Oběma gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.

květen 5

STAREZ SCHOOL CUP pro 5. ročník

V pátek 5.května se konal fotbalový turnaj STAREZ SCHOOL CUP pro 5. ročník ZŠ. Naši školu reprezentovalo 12 hráčů, kteří odehráli celkem 6 zápasů. Dokázali jsme porazit tři školy, konkrétně ZŠ Hamry, ZŠ Soběšice a ZŠ Měšťanská.  Hrálo se dvoukolově. Naše družstvo odvedlo skvělou týmovou práci a hráli s velkým nasazením. Jejich bojovnost jim pak vynesla 1. místo.   Odvezli jsme si nádherný zlatý pohár, se kterým se všichni hráči právem a zaslouženě vyfotili
Naši školu reprezentovali: z 5.A Štěpán Gabriel, Martin Čadílek a Dominik Wilks, z 5.B Dan Winter, Erik Meič a Vojta Vlček, z 5.C Adam Belej, Oliver Volf, Michal Novotný, Tomáš Bábíček, Michal Ondráček a Andrii Banyk.

LISTování

Kvak a Žbluňk a Dobrodružství strýčka Ludvíka jsou dvě krásné knihy, jejichž příběh nám přijel přečíst a zahrát Lukáš Hejlík a Alan Novotný. Nebáli se zapojit do představení i žáky naší školy.  Všichni jsme se nasmáli a LISTování jsme si užili. 

více fotografi

 

Dopisy pro seniory

Při příležitosti Dne matek se žáci 5.B zapojili do projektu Psaní od srdce. Jeho smyslem  je přinášet radost seniorům a přispívat k odstraňování bariér mezi lidmi i generacemi. Chce upozornit na to, že senioři často trpí samotou a ubývajícími sociálními kontakty, a přitom mají mnoho zkušeností a zážitků, často i aktivní zájem o své okolí. Dopisy poputují za pomoci pečovatelek k seniorům především v domácím prostředí, ale i do domovů pro seniory. My jsme si vybrali Penzion pro důchodce v Rosicích. Věříme, že i my přispějeme k úsměvu na tváři. 

více fotografií

květen 2-9

Zájezd za klenoty Anglie

První týden v květnu se skupina žáků z 8. a 9. ročníků vydala na poznávací cestu do Anglie. Cílem bylo navštívit některá anglická města, která návštěvníky lákají svými památkami nebo svým historickým významem.

Odměnou za dlouhou a náročnou cestu autobusem nám byly zážitky z měst jako Brighton, Oxford, Windsor a dalších, stejně tak jako třeba návštěva prehistorického kamenného monumentu Stonehenge a mnoho jiných zajímavých míst a památek.

Pomyslnou třešničkou na dortu nám byla návštěva vyzdobeného Londýna, který ještě dozníval oslavami korunovace krále Karla III. Samotný Londýn je ale místo, co má vždy co nabídnout, a tak to bylo skvělé zakončení výletu, který jsme si všichni moc užili!

květen 2

Obvodní kolo taneční soutěže Star Dance

V úterý 2. 5. proběhlo obvodní kolo taneční soutěže Star Dance  na základní škole Mutěnická. Zde se sešlo celkem 23 choreografií ze tří různých škol – Základní školy Mutěnická, Novolíšeňská a Masarova. Všichni naši tanečníci zde byli velmi úspěšní a umístili se na předních příčkách.

V kategorii skupin 3. místo obsadila taneční skupina ve složení Kociánová Karin (4.A), Kociánová Markéta a Elblová Eva (1.A) s choreografií „Made in USA“, 2. místo potom skupina ve složení Blahutková Veronika, Zachovalová Zlata, Kubacká Veronika, Kutejová Kristýna  a Raclová Sofie (3.B) s choreografií „Megan“.

V kategorii Duo na  2. místě skončila dvojice Bížová Sabina a Šimková Ema (3.B) a jejich choreografie „Rampampam“, 1. místo obsadila dvojice Blahutková Veronika a Raclová Sofie s jejich choreografií „Mamma Mia“.

V kategorii Sólo jsme měli dvě tanečnice a obě si vybojovaly 1. místo. Mezi prvnáčky to byla Anastasia Calancea (1.C) s její sestavou „Wednesday“ a z druháků se jednalo o Zuzanu Rotreklovou (2.A), která tančila svoji sestavu „Old town road“.

Taneční soutěž se vydařila a všechna naše vystoupení byla na úrovni. Všem moc gratulujeme a těšíme se na příští ročník, kde budeme, doufejme, stejně úspěšní.

další fotografie

Návštěva v Domově pro seniory

Jsme moc rádi, že se nám po již téměř zapomenuté době covidové podařilo opět navázat spoluprácis Domovem pro seniory v Židenicích. Za babičkami a dědečky jsme koncem dubna přijeli s anglickým sborečkem. Šest dívek a jeden chlapec pod vedením paní učitelky Maxové a s hudebním doprovodem paní vychovatelky Slovákové zazpívalo anglické písně ze svého repertoáru. Následně jsme všem  osobně předali dárkové zápichy ve tvaru srdíček, kytiček a ptáčků, které vyrobili naši žáci z IV. B a IV. D.

další fotografie

duben 28-30

City Nature Challenge

V období 28. 4. – 1. 5. proběhla mezinárodní soutěž měst ve fotografování městské přírody City Nature Challenge. Žáci naší školy přispěli k 83. místu města Brna  mezi 481 zapojenými městy z celého světa. Každý z žáků 8. ročníku odevzdal několik fotografií v rámci předmětu Informatika, kde se seznámili s aplikaci iNaturalist. Zapojili se i páťáci, kteří s paními učitelkami vyrazili fotografovat živou přírodu např. v okolí hradu Špilberk. V Brně bylo do soutěže odesláno 5785 fotografií zachycujících 876 různých druhů, celosvětově téměř 2 000 000 fotografií s 57 187 různými druhy od bezmála 70  000 pozorovatelů přírody. Děkujeme všem žákům, kteří svojí aktivitou pomohli Brnu držet krok s významnými světovými městy (viz výsledková listina).

Soutěž v programování Scratch Cup

Skupina 11 žáků 7. až 9. ročníku se letos poprvé zapojila do soutěže v programování v jazyce Scratch s názvem Scratch Cup. Během 90 minut měli za úkol online vyřešit tři zadané úkoly pomocí příkazů jazyka Scratch, který již druhým rokem vyučujeme v předmětu Informatika na naší škole. Řešení úkolů vyžadovalo kreativitu a logické uvažování, ale také schopnost zvládnout maximum během velmi tvrdě nastaveného časového limitu. V konkurenci 256 soutěžících z celé České republiky (120 ze základních škol, ostatní z primy až sekundy víceletých gymnázií) si nejlépe vedli Radek Vondráček na 41. místě (11. místo mezi žáky ZŠ) a Kristian Rozprým na 42. místě (12. místo mezi žáky ZŠ). Kladně hodnotíme i výkony ostatních našich zástupců a děkujeme jim za reprezentaci školy.

Fyzikální představení „Koumálek“

S pokusy můžeme nejen poznávat nové fyzikální a chemické zákonitosti, můžeme si s nimi hrát, bavit se, ale také se mohou stát i součástí fyzikálního divadla.

Aktivně se o tom přesvědčili žáci ze 4. B, kteří připravují fyzikální představení „Koumálek“ .

popis představení

další fotografie

duben 28

STAREZ SCHOOL CUP – 4. ročník ZŠ

V pátek 28. 4. 2023 se naši chlapci ze 4. tříd zúčastnili fotbalového turnaje základních škol  ,,STAREZ SCHOOL CUPU‘‘ ve fotbalovém centru Brno. Konal se v rámci projektu ,,SPORTOVCI DO ŠKOL‘‘.

Zúčastnily se také ZŠ:  Masarova, Zemědělská, Rajhrad a Měšťanská. Soupeři se utkali 1x každý s každým.  Naši chlapci DOMINIK ŽIDLÍK, ADAM STEHLÍK, DAVID HOLOUBEK, VÍT DOČEKAL, MIKULÁŠ KRUTÍLEK, , MICHAL VANÍČEK, , M,AXMILIAN SOCHOR, DOMINIK VYSKOČIL,  ŠIMON JURSA a DAVID ŠRÁMEK zabodovali, výtečně reprezentovali naši školu a získali krásné 2. místo.

   

Odvezli jsme si pohár a několik odměn. Užívali jsme si zdejší výjimečnou atmosféru a potkali jsme své kamarády z jiných škol. Už se těšíme na další fotbalové utkání na podzim. Děkujeme panu Židlíkovi a paní Šrámkové za pomoc a podporu dětí při jednotlivých utkáních. (Monika Simandlová)

Matematická soutěž Pangea

I v tomto školním roce se žáci z matematického kroužku a další zájemci zúčastnili matematické soutěže Pangea. Žáci soutěž vyplňovali online přímo ve webovém rozhraní.

Soutěž proběhla v několika kategoriích. Zde uvádíme výsledky jednotlivých kategorií.

duben 25

Soutěž "Německý ultramaraton"

Dne 25.4. se na naší škole konala soutěž „Německý ultramaraton“ pro žáky 9. ročníků, kteří se učí jako 2. cizí jazyk němčinu. Celkem se soutěže zúčastnilo 14 žáků. Soutěžící museli v omezeném čase písemně prokázat, jak bohatou slovní zásobu v němčině mají. Ti nejlepší ukázali, že se za necelé dva školní roky naučili spoustu nových slovíček v jazyce, který si zvolili.

Na 3. místě se umístila Laura Phamová (9.A) – 82 bodů.

Na 2. místě se umístil Jakub Dlouhý (9.C) – 84 bodů.

Na 1. místě se umístila Anna Fialová (9.A) a Linda Jursová (9.C) – 91 bodů.

Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům gratulujeme.

březen 24

Školní kolo Star Dance

V pondělí 24. 4. 2023 u nás na škole proběhl 1. ročník celodružinové soutěže Star Dance. Děti ze všech oddělení se zde měly možnost utkat v jakékoli taneční disciplíně.

Tanečníci soutěžili s vlastními choreografiemi v sólech, duech nebo skupinách. Tříčlenná porota, složená z paní vychovatelek, měla velmi těžký úkol, vyhodnotit nejlepší taneční sestavy a zároveň vybrat reprezentaci naší školy do následného obvodního kola. Porota hodnotila nejen samotnou choreografii, ale i synchronizaci, kostýmy, rekvizity a hudbu.

Soutěže se zúčastnilo zhruba 60 dětí různého věku v celkově 18. choreografiích. Porota potom vybrala a ohodnotila 7 choreografií. Všichni zúčastnění si za svou snahu vybojovali sladkou odměnu a vítězové potom ještě věcnou cenu.

duben 24

Exkurze do Vídně

Dne 24.4. se žáci 8. a 9. ročníků zúčastnili exkurze do hlavního města Rakouska – Vídně. Nejprve jsme navštívili letní rezidenci Habsburků – zámek Schönbrunn, kde jsme si prohlédli rozlehlou zahradu s Neptunovou fontánou. V areálu zámku jsme také navštívili zdejší muzeum císařských kočárů. V samotném centru města nás čekala návštěva Hofburgu a poté prohlídka dalších památek, jako např. Albertina, Císařská hrobka či Chrám sv. Štěpána. Prohlídku jsme zakončili u impozantního pomníku Marie Terezie, odkud již naše kroky směřovaly do Přírodovědného muzea, kde jsme obdivovali stovky zajímavých exponátů. Naše poslední zastávka ve Vídni byla u Hundertwasserova domu, známého svými zářivými barvami a nepravidelnými liniemi. Věříme, že se zájezd i přes nepřízeň počasí všem líbil a každý si z něj odnesl spoustu pěkných zážitků.

další fotografie

duben 21

STAREZ SCHOOL CUP pro 3. ročník ZŠ

V pátek 21. dubna se pořádal fotbalový turnaj STAREZ SCHOOL CUP pro 3. ročník ZŠ. Naši školu reprezentovalo 8 hráčů, kteří odehráli celkem 5 zápasů. Dokázali jsme porazit čtyři školy, konkrétně ZŠ Hamry 14:0, Zemědělskou 7:4, Soběšice 12:0 a Měšťanskou 9:2. S Rajhradicemi jsme sice remizovali 2:2, ale 1. místo se ziskem 13 bodů nám již nikdo vzít nedokázal. Odvezli jsme si nádherný zlatý pohár, se kterým se všichni hráči právem a zaslouženě vyfotili. Naši školu reprezentovali tito hráči: Lukáš Vytopil, Patrik Vodička a Amálka Wilksová (ze 3.A), Taťána Pernová a David Špaček (ze 3.B), Štěpán Hudeček, Albert Škorpík a  Adam Šmejkal (ze 3.C). Děkujeme všem hráčům za výbornou reprezentaci naší školy a přejeme jim hodně fotbalových úspěchů i v budoucnu!

více fotografií

duben 21

Úspěch na Mezinárodním tanečním festivalu

V pátek 21.4. 2023 jsme se opět, po tříleté covidové odmlce, zúčastnili Mezinárodního tanečního festivalu neprofesionálních dětských tanečních skupin ŠD a ŠK ve velkém sále na Kounicové ulici. I tento rok zde byla hojná účast různých tanečních souborů jak z tuzemska, tak i ze Slovenska. Soutěžilo se v různých tanečních disciplínách i věkových kategoriích. Všechna vystoupení posuzovala tříčlenná odborná porota. Hodnotila se samotná choreografie, provedení, kostýmy, rekvizity, hudba i celkový dojem.

Za naši školu nás reprezentovala taneční skupina Divoké Kočky, která působí v rámci družinového kroužku Street Dance pod vedením paní vychovatelky Dity Hrazdírové. Letos jsme vytvořili choreografii Ostrov pokladů, která se nám snaží ukázat přechod ze stresu všedních městských dní za dobrodružstvím na Ostrově pokladů. V taneční sestavě se nám střídá více tanečních stylů, proto jsme se přihlásili do disciplíny Free style.

   

Díky našemu nasazení, snaze a cílevědomosti jsme uspěli a vytančili si první místo. Získali jsme nejen zlatý pohár, ale i mnoho nových zkušeností a zážitků. Těšíme se na příští ročník a možnost dalších vystoupení.

Soutěž v sudoku

Koncem března se dva týmy našich žáků zúčastnily Soutěže tříčlenných družstev v řešení sudoku.

Tým Žirafáci ve složení Viktorie Kosíková, Klára Osičková, Mikuláš Povolný skončil na celkovém 25. místě z 39 základních škol a gymnázií a na 10. místě z 22 zapojených základních škol.
Tým Vorvani ve složení Michal Jelínek, Marie Vargová, Ondřej Lošák se celkově umístili na 36. místě z 39 základních škol a gymnázií a na 19. místě z 22 základních škol.

Oběma týmům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

duben 18

McDonald’s Cup – 4.-5. ročník ZŠ

V úterý 18. dubna se konal fotbalový turnaj McDonald´s Cup pro  žáky 4.-5. ročníků ZŠ. Naši školu reprezentovalo 11 hráčů, kteří odehráli celkem 4 zápasy. Dokázali jsme porazit tři školy, konkrétně ZŠ Laštůvkova, ZŠ Přemyslovo nám., a ZŠ nám. Svornosti. Tím jsme si zajistili postup do finále se ZŠ Jasanová. Boj o první místo jsme bohužel prohráli 5:3 a skončili tak na krásném 2. místě. Naši školu reprezentovali tito hráči: Dominik Židlík ze 4.A, Adam Stehlík a David Holoubek ze 4.B, Štěpán Garbriel a Dominik Wilks z 5.A, Dan Wintr z 5.B a Oliver Volf, Tomáš Šťastný, Petr Kútnik, Adam Belej a Michael Novotný z 5.C. Děkujeme všem hráčům za výbornou reprezentaci naší školy a přejeme jim hodně fotbalových úspěchů i v budoucnu!

duben 15

Dopolední hraní deskových her pro děti i rodiče

V sobotu 15. 4. pořádala naše škola dopolední hraní deskových her pro děti i rodiče. Návštěvníci se mohli zapojit do hraní známých i méně známých her (Monopoly, Karak, Ekosystém, Dixit, Ubongo a moha dalších). Ve dvou z nich s názvy Bobří banda a Zbodni salát proběhly turnaje s oceněním nejlepších hračů. Děkujeme organizátorům za možnost strávit společně velmi aktivní a příjemné  dopoledne.
 
duben 12

Zeměpisná exkurze v ZOO Lešná

Dne 12.4. se žáci 6. ročníků vydali do ZOO Lešná, aby zde prohloubili své znalosti o přírodních krajinách (biomech) světa. Během návštěvy zavítali do Afriky, Asie, Austrálie či Ameriky a dozvěděli se mnoho informací o chovaných zvířatech, která se na těchto světadílech přirozeně vyskytují. Žáci také zjišťovali, jaké přírodní podmínky panují v různých částech světa, jak jsou jim zvířata přizpůsobena nebo jak tam žijí lidé. Nejlepším zážitkem byl pro spoustu dětí pavilon rejnoků, na které si mohly beztrestně sáhnout. Věříme, že se žákům výlet líbil a odnesli si z něj nejen pěkné zážitky, ale i nové poznatky.

další fotografie

Olympiáda v českém jazyce

I v letošním školním roce se žáci 8. a 9. ročníků zúčastnili Olympiády v českém jazyce. Ve školním kole soutěžilo 27 žáků, kteří museli prokázat nejen výborné znalosti gramatiky českého jazyka, ale také schopnost napsat slohovou práci v rozsahu 200 – 300 slov ve stanoveném čase. Nejúspěšnější žákyně naší školy, Iveta Dvořáková z 8. B, postoupila do okresního kola, kde se utkala s vítězi školních kol ostatních brněnských základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. I přes velmi silnou konkurenci vybojovala Iveta krásné 10 místo, přičemž na vítěze soutěže ztratila pouhých 6 bodů. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

výsledky školního kola

Výuka elektřiny v osmých třídách

V hodinách fyziky v osmých třídách provádíme  měření napětí a proudu na potenciometru aneb Kdy to, pane učiteli, zajiskří?