Okénko speciálního pedagoga

ČETBA JAKO ZÁKLAD

Učitelé na základních školách se musí stále častěji vyrovnávat s problémy, které vyplývají z rychle vzrůstajícího množství změn v naší společnosti. Velkou roli v narůstajících školních problémech některých žáků sehrává snižující se čtenářská gramotnost. Děti totiž již netráví svůj volný čas četbou jako to bylo v předchozích generacích. Atraktivnější jsou pro ně PC, DVD a mobilní zábava. Pochopitelně to neplatí pro všechny naše žáky. Stejně jako v jiných oblastech, i zde dochází k tzv. “rozevírání nůžek“, kdy vedle sebe v jedné třídě funguje několik skvělých čtenářů a zároveň větší skupina naprostých „nečtenářů“.

Význam četby:
  • rozšiřování slovní zásoby
  • zlepšování pravopisu
  • vyšší úspěšnost v ostatních předmětech
  • zkvalitnění pozornosti
  • lepší úroveň vlastního textu
  • nástroj myšlení
  • snižování agresivního řešení konfliktů
  • kultivace prostředí
  • rozvoj osobnosti

Protože si na naší škole důležitost četby a dovedností s tím souvisejících silně uvědomujeme, budeme v tomto okénku nabízet či doporučovat každý měsíc zajímavou knížku pro mimočítankovou četbu. Budeme se snažit dodržet nabídku jak pro nejnižší ročníky, tak pro děti z vyšších ročníků 1. stupně.

Pro měsíc září jsme pro Vás vybrali a otestovali následující knížky:

BÁJE A POVĚSTI k povídání od autorky Šárky Jechové zaujme ty nejmenší čtenáře, případně děti, kterým čtení dělá potíže. Obsahuje krátce zpracované známé řecké báje, dále české pověsti z hluboké historie, to vše zpracováno formou „obrázkového čtení“. Každá kapitola je doplněna o několik stran se zajímavými úkoly a otázkami na procvičení čtení s porozuměním, na pochopení slyšeného, zrakovou diferenciaci a další jevy, které jsou tolik důležité pro správné osvojení si dovednosti čtení.

BABIČKA DRSŇAČKA od britského autora Davida Walliamse vhodná pro děti cca od 3. tříd. Příběh jedenáctiletého kluka Bena, který se nečekaně sblíží se svojí tuze nudnou babičku, protože náhodou zjistí, že ona je mezinárodní lupičkou. Společně pak plánují loupež korunovačních klenotů. Kniha je blízká dnešním mladým čtenářům svojí výrazovostí, je však plná vtipných narážek, které pobaví a rozesmějí i dospělé. Děj nás dokonce provádí některými památkami Londýna a dojde i na setkání s Jejím Veličenstvem…

Pro měsíc říjen jsem pro Vás vyzkoušela a doporučuji:

STRAŠIDÝLKO Z AKTOVKY od známé autorky nakladatelství Grada Lenky Rožnovské se mi zdá to pravé pro čerstvě započatý školní rok.

Prvňáčky potěší každovečerní četba rodičů o holčičce, která také jde poprvé do školy, ale ještě netuší, že se v její krásné nové heřmánkové aktovce skrývá roztomilé strašidýlko, se kterým celý školní rok bude zažívat legrace a dobrodružství.

Druháčci již oprášili své čtenářské dovednosti, takže mohou v této knížce číst sami.

Pro „velké“ čtenáře jsem v knihkupectví potkala velmi zajímavou knihu. Autorem je Ben Brooks, ale jedná se o knihu psanou hlavně životem.

PŘÍBĚHY PRO KLUKY, KTEŘÍ SE NEBOJÍ BÝT VYJÍMEČNÍ aneb, jak napoví podtitulek, pravdivé příběhy mužů, kteří učinili svět lepším. Encyklopedie stovky hrdinů, objevitelů a průkopníků z minulosti, ale také z doby současné.

Kniha poučí, chytí za srdce, přinutí k zamyšlení. A myslím, že ji lze sehnat i v holčičí verzi.