Výtvarná soutěž Slovenské výtvarné umění“- Janko Alexy

ZŠ Novolíšeňská a Obec Slovákov v Brne  společně organizují od roku 2013 výtvarnou soutěž, která se zaměřuje na umění, kulturu a historii našeho nejbližšího souseda - Slovenska a jehož propagací se zabývá právě slovenská národnostní menšina žijící v Brně za podpory Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.

V letošním roce se věnovali žáci naší školy Jankovi Alexymu, slovenskému spisovateli, malíři a publicistovi a tím si připomínáme jeho 125. výročí jeho narození. Žáci se zúčatnili výtvarné soutěže, jejíž výsledky přinášíme zde.

květen 30

Naši žáci na akci Vzpomínka na Janu Novotnou

Děkujeme panu Judovi za uspořádání akce Vzpomínka na Janu Novotnou, které se zúčastnili žáci naší školy.  Součástí akce byl turnaj v tenise a pohybové soutěže pro naše prvňáčky. Můžete se podívat na video, které zde natočila Česká televize:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10103510226-sport-v-regionech/319297370030026-vzpominka-na-janu-novotnou-brno

květen 27

Krajské finále OVOV

27.5.2019 se 8 našich žáků zúčastnilo krajského finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Dobře zorganizovaná soutěž svištěla a tak naši odvážlivci zvládli během necelých tří hodin běh na 60m, 2 minuty kliky na šikmé lavičce, 2 minuty sed-leh, skok daleký s rozběhem, hod kriketovým míčkem a běh na 1000m nebo 2 minuty driblink s basketbalovým míčem. Děkuji všem za vzornou reprezentaci školy a zejména těm, kteří v poslední chvíli zaskočili za žáky, kteří onemocněli anebo odjeli na školní výlet. Zvítězili sami nad sebou a zkusili si, jak těžké je zabrat, když dochází síly. A také, jak dobrý pocit člověk má, když to zvládne!

Úspěch našich žáků ve hře na klávesové nástoje

Naši žáci  ze 4. ročníku Maruška Juřičková a Ondra Kubát se přes okresní a krajské kolo probojovali do celostátního kola MŠMT soutěže ve hře na klávesové nástroje. Maruška si odvezla ve své kategorii první cenu. Děti pod vedením paní učitelky Martiny Krejčí ze ZUŠ Antonína Doležala dosahují skvělých výsledků a moc je hraní  baví. Blahopřejeme jim ke skvělému úspěchu.

Pohár rozhlasu

V pondělí a v úterý 6. a 7. 5. 2019 se na ZŠ Jihomoravské náměstí konalo obvodní kolo Poháru rozhlasu. Naše družstva dívek i chlapců si vedla skvěle, mladší dívky po velkém boji nakonec těsně skončily na 4. místě, mladší i starší žáci vyhráli a starší žákyně vybojovaly 2. místo. Na obvodním kole jsme získali také mnoho individuálních medailových umístění.

V kategorii mladších žákyň nás reprezentovaly: Linda Neumannová ze 6. C, Kačka a Týnka Gottvaldovy ze 6. D, Karolína Janoušková ze 7.A, Valča Mannová ze 7. B, Klára Zapletalová a Berenika Kouřilová ze 7. C, Lucka Ulbrichová, Ema Felklová a Leona Gronichová ze 7. D.

Na okresní kolo postoupila tři družstva, mladší i starší žáci a starší žákyně. Tento závod proběhl v pondělí 13. 5. 2019 na stadionu Pod Palackého vrchem a sešla se na něm nejlepší družstva z celého Brna. Přestože ani v tomto případě nám počasí vůbec nepřálo, byla velká zima a foukal silný vítr, vybojovali jsme výborná umístění. Mladší i starší žáci skončili shodně  na 2. místě a starší žákyně se umístili na  5. příčce.

Zde najdete několik fotografií.

Turnaje ve vybíjené

O další sportovní úspěchy naší školy se zasloužili žáci 4. a 5. tříd. Účastnili se  turnajů ve vybíjené. Nejprve se do lítých bojů pustila děvčata na základní škole Holzova. Zde se dívky utkaly s dalšími čtyřmi družstvy brněnských základních škol. Turnaj byl napínavý a po jedné prohře a jedné remíze si holky odnesly krásné třetí místo, které původně opravdu nikdo nečekal.  Že se jedná o velký úspěch dokládá i fakt, že dívčí družstvo na vybíjenou sestavilo pouze 11  základních škol v Brně. Děvčatům k úspěchu gratulujeme. 

O týden později se vydali hájit barvy naší školy kluci. Naší turnajové skupiny se účastnilo 6 škol. Kluci bojovali jako lvi a nakonec našli pouze jediného přemožitele, a to hráče ze sportovní základní školy Milénova. Tato prohra však nebyla zcela jednoznačná, v polovině zápasu nad nimi naši kluci dokonce vyhrávali. Nakonec jim ale podlehli a na turnaji se umístili na krásném druhém místě. Všem klukům k úspěchu také velice gratulujeme a děkujeme, stejně jako holkám, za výbornou reprezentaci naší školy.

duben 25

Okrskové kolo McDonald´s cupu

Dne 25.4.2019 se v tréninkovém centru mládeže 1. FC Brno, v Brněnských Ivanovicích, konalo okrskové kolo  McDonald´s cupu v kategorii A.

Zúčastnilo se ho 15 fotbalistů druhé a třetí třídy naší školy. Byli to: Václav Urbánek, Patrik Vobora, Vojtěch Pavlovský, Oliver Mitrenga, Sam Titz, Jáchym Havlát, Lukáš Novotný, David Kleis, Karel Urbánek, Štěpán Ševčík, Ondra Skácel, Lukáš Lazar, Martin Bumbálek, Jakub Šlapanský, Vojtěch Šoukal a Kryštof Merta.

Počasí jim přálo, bylo krásně a kluci bojovali s plným nasazením. První zápas remízovali 3:3, druhý vyhráli 5:2, a tak hráli o první místo. Bohužel i přes velkou snahu a bojovnost zápas prohráli, možná i tím, že soupeřili se staršími kluky. Skončili na krásném druhém místě a tímto jim moc gratulujeme. Věříme, že si kluci dobře zahráli a že jim tento úspěch dodá chuť do dalších zápasů.

   

duben 24

Odznak všestrannosti 2019

Ve středu 24. dubna  2019 se konalo okresní kolo Odznaku všestrannosti. Tato soutěž se koná pod patronací Českého olympijského výboru a zúčastnilo se jí letos 9 družstev z brněnských škol.

Naši školu reprezentovali: Lukáš Berdník a Klára Zapletalová ze 7. C, Ema Felklová ze 7. D, Tomáš Pavlíček, Antonín Šula, Aneta Kačírková  a Martina Vodičková z 8. A, Adéla Honzáková z 8. B a Klára Bajerová a Martin Bureš z 8. C.

Na všechny čekalo pět disciplín: trojskok z místa, hod medicinbalem, přeskoky přes švihadlo za 2 minuty, kliky za 2 minuty a běh na 1000 metrů (viz fotografie).

duben 16

Běh líšeňských škol

Ve čtvrtek 16. 4. se v Rokli uskutečnil tradiční běh líšeňských škol, kterého se zúčastnil běžecký tým 1. a 2. stupně. Běžci z prvního stupně si doběhli pro skvělé 2. místo. Výbornými individuálními výkony se o to zasloužili tito žáci:
V kategorii 1. ročníků se na 2. místě umístil Dominik Wilks, hned v patách na 3. místě mu byl Adam Beleje. 
V kategorii 2.- 3. ročníku se z děvčat na stupně vítězů na 3. místě umístila Monika Smejkalová. A  na tomtéž místě v kategorii chlapců Sam Ejemighuje. 
Kategorii 4.- 5. tříd ovládly dívky a braly všechny tři přední příčky. Pro 1. místo si doběhla Sofie Kleisová, pro 2. místo Kristýna Čelechovská a pro 3. místo Barbora Klementová. V téže kategorii chlapců se podařilo Štěpánovi Chaloupkovi získat 2. místo.
Několik fotografií z akce najdete zde.
 

Miss záložka

V rámci kampaně „Kniha ti sluší“ vyhlásilo knihkupectví Kosmas v březnu a dubnu soutěž o nejhezčí namalovanou záložku. Někteří žáci druhého stupně naší školy se rozhodli do této soutěže zapojit. Jejich záložky byly velmi nápadité – někteří je ozdobili tím, co mají rádi, jiní zvolili tematiku knih, sportu nebo zvířat. Konkurence byla veliká, ale záložky Emy Dvořákové a Daniely Kapounové z 8.B dokázaly porotu zaujmout natolik, že se umístily mezi třemi nejlepšími. Od knihkupectví Kosmas získávají obě krásné ceny. Navíc porota ocenila drobnou cenou i záložku Lucie Dvořákové z 8.B. Všechny záložky zapojené do soutěže jsou vystaveny v knihkupectví v OC Campus. Vítězné záložky zároveň poputují na výstavu a soutěž do Prahy, kde budou k vidění v OC Šestka. Děvčatům budeme držet palce, aby se i tam jejich záložky umístily na stupních vítězů. Fotografie některých záložek  jsme umístili do fotogalerie.

duben 10

Okresní kolo biologické olympiády

Ve středu 10.4.2019 proběhlo v SVČ Lužánky okresní kolo biologické olympiády. V kategorii D soutěžili žáci 6.-7. ročníku ZŠ a jejich vrstevníci z víceletých gymnázií. Naši školu reprezentovali Ivana Jacková ze 7. C a Mikuláš Marek ze 7.D. Mikymu se vedlo velmi dobře, v konkurenci 40 dětí obsadil 15.místo s celkovým ziskem 98 bodů. Soutěž ovládli žáci z víceletých gymnázií, ale pokud bychom počítali Mikulášovo umístění mezi dětmi ze základních škol, byl 6. nejlepší. Ivaně se tak dobře nedařilo, získala 64,5 bodů. V kategorii C soutěžili starší žáci o týden později – 16.4.2019. Naši školu reprezentovala Klára Bajerová z 8.C. Měla velkou konkurenci, protože soutěžila se staršími žáky z 9. ročníku a s žáky z víceletých gymnázií. Klára získala 55,5 bodu. Všem účastníkům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme jim hodně úspěchů v dalších soutěžích.

duben 9

Pythagoriáda 2019

V úterý 9.4.2019 proběhlo školní kolo tradiční matematické soutěže Pythagoriáda. Soutěž byla vypsána pro šestý až osmý ročník. 
V kategorii šestých tříd zvítězil Matěj Skácel z 6.A se 14 body, druhé místo obsadil Tomáš Jelínek také z 6.A s 13 body a na třetím místě byla Veronika Kubíčková z 6.D s 10 body.
Kategorii sedmých tříd ovládl Filip Pavlíček  se 7.B s 12 body, druhý Jan Říha ze 7.D zaostal o jeden bod a o třetí místo se podělili Natálie Nováková ze 7.D a Petr Michálek ze 7.C shodně s 10 body.
No a v kategorii osmých tříd zvítězil Jakub Alexa z 8.C s 12 body, následován Veronikou Karpíškovou z 8.C s 11 body a o třetí místo se dělí Jakub Drga opět z 8.C, Roman Ševčík z 8.B a Bruno Bodejček z 8.A  shodně s 10 body.
Všichni jmenovaní zároveň postoupili do okresního kola, které se uskuteční 28.5.2019
 
duben 9

Pěvecká soutěž na naší škole

V úterý 9. 4. se sešli zpěváčci z 1. stupně, aby spolu soutěžili, ale především, aby svým zpěvem potěšili ostatní. Soutěž probíhala v příjemné jarní atmosféře, soutěžilo se ve 3 kategoriích. Porota pak měla nelehký úkol – vybrat ze všech výborných zpěváčků ty nejlepší. Prohlédněte si je na fotografiích.
 

Okresní finále ve volejbale

Koncem března se uskutečnilo tradiční okresní finále ve volejbale. Ve velmi silné konkurenci devíti družstev vybojovala naše děvčata krásné 2. místo. Blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Květinománie na ZŠ Novolíšeňská

Na ZŠ Novolíšeňská uspořádali pro své kamarády žáci 5.B jarní soutěž Květinománie. Zúčastnilo se celkem 13 tříd – od malých prvňáčků až po velké deváťáky. Třídy si vyzvedly cibulky narcisů a následně se o ně měsíc staraly. Parta z 9.A s nadsázkou přiznala, že květině dokonce zpívala. Květina pak jejich prosbě vyhověla a vykvetla sedmi květy najednou. Zahanbit se pak nedaly ani 3.A a 2.C. Ostatní zahradníci a zahradnice však také nepřišli zkrátka, sladká odměna a dobrý pocit z příjemně přivítaného jara čekaly na konci března na všechny. No a protože to přece jen byla soutěž, vítězové dostali svou výhru – „štěstíčko“ pro štěstí, třeba do dalších soutěží.

březen 28

Z lavic do lesa

Dne 28. března se žáci naší školy zúčastnili  1. kola běžecké soutěže Z lavic do lesa. Jedná se o dvoudílnou sérii přespolních běhů. Účel této sportovní soutěže je „vytáhnou“ žáky z lavic a vést je ke sportovnímu životu. Závod se konal v Kohoutovicích na ZŠ Pavlovská. Trať byla dlouhá  900 metrů, vedla polní cestou až do blízkého lesa a zase zpět. (viz fotografie)

Vítězem v kategorii 5.ročníku se stal Štěpán Chaloupka, který svým časem 4 minuty doběhl  s dvouvteřinovým náskokem před favoritem soutěže ze ZŠ Pavlovská. O celkovém pořadí se rozhodne v úterý 16.dubna ve Wilsonově lese v Žabinách. Štěpánovi držíme palce. SPORTU ZDAR!!!

březen 26

Matematický klokan

V úterý 26. 3. se konalo školní kolo soutěže Matematický klokan, které má čtyři kategorie.

V kategorii CVRČEK soutěžilo 49 žáků ze 2. a 3.ročníku. Nejlépe se dařilo Viktorii Sedlákové ze třídy 3.B, která získala 64 bodů z celkového počtu 90 bodů. Umístila se na výborném 1.místě. 2.místo získali  Alžběta Juřičková z 2.A a Matyáš Král ze třídy  3.C. Dosáhli  63 bodů. Na pěkném 3.místě se umístili Václav Urbánek z 2.C a Ondřej Lošák z 3.C se 62 body.

V kategorii KLOKÁNEK soutěžilo 111 žáků  ze 4. a 5.ročníku. Nejlepším soutěžícím se stali Vojtěch Vrána ze třídy 4.B. Dosáhl 109 bodů  ze 120 a získal zasloužené 1.místo. Nádherné 2.místo obsadili Vojtěch Dlabola ze třídy 4.C a Lukáš Ulbrich ze třídy 5.C se 108 body. 103 bodů získal Karel Říha ze třídy 5.B. Umístil se na krásném 3.místě.

V kategorii BENJAMIN enjamin pro 6. a 7. ročník soutěžilo 52 žáků. Nejlepším řešitelem se stal Honza Říha ze 7.D se 105 bodyz maximálních 120, druhým v pořadí je Matěj Skácel z 6.A s 96 body a pomyslnou bednu vítezů uzavírá Martin Němec ze 7.D s 90 body.

V kategorii KADET pro 8. a 9. ročník své  síly v matematice poměřilo 43 žáků. Vítězkou se stala Kateřina Nováková z 9.D s 94 body, následovala Klára Halouzková z 9.B s 86 body a na třetí příčce se umístil Ivan Sláma z 8.A s 81 body. 

Všem zúčastněným děkujeme a blahopřejeme výhercům.

únor 21

Konverzační soutěž v anglickém jazyce

Dne 21.2. proběhlo v SVČ Lužánky okresní kolo Konverzační soutěže v anglickém jazyce. Naši školu reprezentoval Ondřej Philipp z 8.B. S dalšími osmáky a deváťáky z brněnských základních škol musel prokázat své znalosti v oblasti anglické gramatiky, poslechu i mluvení na zadané téma. Ve velké konkurenci se mu podařilo obsadit krásné 12. místo. Ondrovi děkujeme za účast a pěknou reprezentaci školy.

únor 19

Recitační soutěž

V úterý 19. února na naší škole proběhlo školní kolo recitační soutěže. Žáci z druhého stupně si pro svůj přednes vybrali jak humorné básně tak i ty s vážnějšími tématy. 

Na účast recitátorů si hodnotící paní učitelky Jana Mrázková a Adéla Kašparová nemohly stěžovat, protože čas a chuť předvést se našly tři desítky žáků. Všichni předvedli velmi dobré výkony, a tak měly paní učitelky těžké rozhodování o prvních třech místech, zejména v kategorii šestých a sedmých ročníků, kde byla účast tradičně hojná. Nakonec ale dospěly k rozhodnutí a první tři místa udělily následovně: na třetím místě se umístil Vojtěch Fiala ze 7.B, druhé místo obsadila Veronika Benešová ze 7.A a vítězství si odnesla Anna Bilíčková ze 7.A. V kategorii osmých a devátých tříd, bylo rovněž silné zastoupení, ačkoli účastníků již nebylo tolik. I v této kategorii se paní učitelky nakonec shodly a třetí místo udělily Tereze Řihákové z 8.B, druhé místo vybojoval Jan Dvořák z 9.B a první místo patří Vítu Urbanovi z 9.A. Vítězové z obou kategorií budou školu reprezentovat školu i v okresním kole.

Školní kolo biologické olympiády

Koncem ledna proběhlo na naší škole školní kolo biologické olympiády. Soutěže se zúčastnilo celkem 11 žáků, soutěžilo se ve dvou kategoriích. V kategorii mladších ročníků 2. stupně s přehledem zvítězil Mikuláš Marek ze 7.D,  který získal 65 bodů. Na 2. místě se umístila Ivana Jacková ze 7.C s 51 body a 3. místo obsadila Gita Večeřová rovněž ze 7.C se ziskem 45 bodů.
V kategorii 8. a 9. ročníků opět vybojovala vítězství Victoria Peňová z 9. D s celkovým počtem 66 bodů. Na dalších místech skončily žákyně 8.C - 2. místo patří Evě Kratochvilové za 59.5 bodů,  3.místo obsadila Klára Bajerová s 57 body. Všem soutěžícím děkujeme za účast.
leden 30

Úspěch v soutěži Purkiáda

Dne 30. 1. 2019 proběhla na Střední průmyslové škole Purkyňova soutěž v IT dovednostech pro žáky 9. tříd. Soutěž je zaměřena na logické a kreativní myšlení, práci s grafickým programem a internetem. Naši školu reprezentovali v tomto roce tři žáci a všichni dosáhli velmi dobrých  výsledků. Daniel Griger z IX.B se dokonce může radovat ze 4. místa mezi 97 soutěžícími. Marek Moucha (IX.D) obsadil pěkné 15. místo a dobrý výkon předvedl i Jakub Kohoutek (IX.D), který skončil na 33. místě. Všem třem blahopřejeme k dosaženým výsledkům a přejeme jim, aby své schopnosti nadále úspěšně rozvíjeli na střední škole.

leden 21

Školní kolo konverzační soutěže z anglického jazyka

V pondělí 21.ledna se v odpoledních hodinách uskutečnilo školní kolo konverzační soutěže z anglického jazyka v kategorii pro žáky osmých a devátých ročníků. Celkem se soutěže zúčastnilo 20 šikovných angličtinářů, ocenit můžeme však pouze první tři místa. O pomyslnou bronzovou příčku se tak dělí Adéla Hubáčková a Honza Zouhar z 9.A. Na stříbrné pozici se umístila děvčata Sára Fojtíková z 9.B a Victoria Peňová z 9.D. Vítězem letošního školního kola se stal Ondřej Philipp z 8.B, který tímto bude 21. února reprezentovat naši školu i na městském kole konverzační soutěže v dané kategorii.