duben 19 29

Setkání s vážnou hudbou

V tomto pololetí se paní učitelka z hudební výchovy rozhodla, že naše žáky šestých a sedmých ročníků přesvědčí o tom, že vážná hudba nemusí být vždycky vážná, a dne 29. 4. 2019 poslala žáky do koncertního sálu Besedního domu, aby hudbu slyšeli i „viděli“ naživo.
Někteří členové České filharmonie (ze sekce violoncell) vytvořili program „Setkání s vážnou hudbou“ tak, že vybrali z různých období atraktivní melodie a co nejpoutavější formou žákům pověděli něco zajímavého.
Dokázali se skvěle přizpůsobit věku diváků, takže např. klasickou polyfonii A. Vivaldiho zahráli několikerým způsobem, aby ukázali výrazové prostředky hudby. K  předehře opery Vilém Tell G.Rossiniho pustili žákům na velké obrazovce grafický záznam rytmu a žáci měli za úkol počítat, kolikrát se opakuje  hlavní téma – tím nenápadně poukázali na funkci dirigenta. Ve dvou skladbách dokonce zapojili celé obecenstvo – rytmický doprovod tleskáním a dupáním nacvičily dvě moderátorky s obecenstvem rozděleným na dvě poloviny a nakonec i zápis dalšího rytmického doprovodu na velké obrazovce všichni zvládli bez problémů, takže slavná Habanera z opery Carmen všechny rozohnila víc než samotná melodie.
Hudební zážitek samozřejmě umocnilo prostředí krásného koncertního sálu Besedního domu, takže toto setkání bylo pro všechny příjemným zážitkem.