prosinec 18 6

Vánoční dílna netradičně

Ve čtvrtek 6. prosince 2018 zazněly ve všech odborných učebnách 2. patra ZŠ Novolíšeňská vánoční koledy. Konala se zde totiž vánoční dílna, tentokrát trochu netradičně v matematickém duchu. Žáci si vyráběli z papíru sadu krásných vánočních prolamovaných koulí, kterou můžou použít jako výzdobu  na stromeček nebo na vánoční stůl. Pro své nejbližší nebo kamarády si mohly zhotovit i několik dárků – zajímavých hlavolamů i s návody, jejichž fotografie můžete vidět v naší fotogalerii. 
 
   
Připraveny byly hlavolamy:
- Pyramida (ze 2 stejných těles sestavit platonské těleso - pravidelný čtyřstěn)
- Nepovedená pyramida (ze 3 trojbokých pyramid sestavit krychli)
- Měnič tvarů s vánočními motivy  („hadrářova hříčka“ - slavný hlavolam britského tvůrce hlavolamů Henryho Dudeneyho – otáčením dílků vznikne čtverec nebo rovnostranný trojúhelník o stejném obsahu)
- Vánoční opakovačka (3 verze - na podstatě samodlážditelných mnohoúhelníků amerického matematika Solomona Golomba, 4 malé verze se zkombinují tak, aby vznikl jeden stejný velký tvar)
- Koleje (2 propojené čtverce z otvory, kterými se musí otáčet tak, aby se koleje propojily).
Chvilky vánočního tvoření zpříjemnila i malá svačinka s čajem, perníkem a pomerančovými bábovičkami.
Jako dárek si odnesli účastnici také 2 matematické hříčky se kterými slaví Školní odborný klub velké úspěchy na různých akcích (hádací číselné karty a matemagické sčítací sloupce).
Akce se velmi podařila a mnoho účastníků si bralo šablony i na domácí výrobu.