Spolupráce s Obcí Slovákov - Imro Weiner-Kráľ

ZŠ Novolíšeňská a Obec Slovákov v Brne společně organizují od roku 2013 výtvarnou soutěž, která se zaměřuje na umění, kulturu a historii našeho nejbližšího souseda Slovenska, a jehož propagací se zabývá právě slovenská národnostní menšina žijící v Brně za podpory Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.

Další osobností, se kterou se seznámili žáci naší školy, byl Imro Weiner-Kráľ malíř, grafik, ilustrátor, publicista, ale i účastník francouzského odboje v době druhé světové války. Patřil k průkopníkům slovenské výtvarné moderny. Byl nejoriginálnějším představitelem slovenského výtvarného nadrealizmu (surrealizmu) a secesního expresionizmu.

další obrázky ve fotogalerii

Proč jsme se zaměřili na dílo Weinera-Kráľa? Rozhodla jeho nesmírná rozmanitost výtvarného vyjadřování a rozsah témat, které zobrazoval. Tím zaujal i naše mladé umělce. Nevybírali si jen jednoduché předlohy, ale také velmi náročné jak na samotnou myšlenku díla, tak i její znázornění. V letošním roce si připomínáme sté výročí narození Imricha Weinera-Kráľa.

Tento ročník byl o to náročnější, že se konal v době pandemie koronaviru a bylo málo prostoru na konzultace, sem tam také na opravy a někdy i na dokončení. O to víc si vážíme práce dětí a jejich poradkyně paní učitelky výtvarné výchovy Mgr. Kamily Kopecké. Zvládli to na jedničku a zase vznikly krásné obrázky.

Výtvarná soutěž není jedinou oblastí spolupráce s národnostními menšinami žijícími v Brně a Jihomoravském kraji. Dalšími aktivitami jsou besedy a přednášky pro žáky školy o životě menšin v ČR, jak se sem dostaly, jak se přizpůsobily životu u nás, o jejich tradicích a zvyklostech. Tyto besedy se staly součástí Babylonfestu a Dne národnostních menšin, které organizují město Brno a JMK. Takovým způsobem Obec Slovákov přivedla do školy bulharskou, řeckou, romskou, německou menšinu nebo ruskou menšinu i v rámci výuky ruského jazyka. Tato spolupráce probíhá už dlouhá léta na velmi vysoké úrovni.

Obec Slovákov v Brne děkuje paní učitelce Kamile Kopecké za velké úsilí a vstřícnost, které věnuje se svými žáky výtvarné soutěži se slovenskou tematikou.

Panu řediteli Novákovi a vedení školy děkujeme za umožnění realizace projektů věnovaným Slovensku a významným Slovákům a těšíme se další spolupráci.