prosinec 18 5

Naši sedmáci na literární exkurzi v Třebíči

V předvánočním čase naše sedmé ročníky vyrazily na celý den do Třebíče, aby poznaly různé historické zajímavosti tohoto města a „naživo“ se potkaly s tím, co se učí ve škole v lavicích.

Vyrazili jsme hned ráno a cestou se zastavili v Kralicích na Moravě, abychom ve slavném památníku Bible kralické viděli nejen spoustu starých tisků, ale dozvěděli jsme se  také mnoho zajímavého o některých našich osobnostech, například o Janu Amosovi Komenském. Nakonec jsme na vlastní oči viděli nejenom starý tiskařský lis, ale také výrobu tištěných stránek.

V Třebíči jsme prošli historické náměstí a následovala prohlídka baziliky Sv. Prokopa.  Poté jsme měli na programu prohlídku bývalé židovské čtvrti, která je dnes zachovaná jako kulturní památka. Prohlídka začala v Zadní synagoze - tam jsme se rozdělili na dvě skupiny, jedna odešla na prohlídku židovského obydlí s paní průvodkyní a ta druhá si mezitím mohla v klidu prohlédnout vnitřek synagogy nebo si pohrát s  interaktivní maketou židovské čtvrti. Nakonec jsme společně prošli celou židovskou čtvrť. Dozvěděli jsme se nejen spoustu zajímavých informací, na které není ve škole čas, ale bylo to, jako bychom se vrátili v čase, tak silně na nás sáhla historie poměrně nedávná.

Unaveni ze spousty nových podnětů jsme v sychravém počasí sedli do vyhřátého autobusu a těšili se na závěrečnou část celého dne – vyjeli jsme směr Střítěž, kde jsme měli domluvený golf v příjemném domečku s ještě příjemnější rodinnou restaurací se stylovým krbem. Tato akce pro nás byla zpříjemněním náročného dne, objednali jsme si výbornou pizzu přímo z pece, zahřáli se teplým čajem, naučili se trochu hrát golf a užili si spoustu legrace, i když se nás snažili vyplašit velcí čerti – bylo totiž 5. prosince, a tak se ty pekelné potvůrky objevily i tady!

Do Brna jsme se vrátili ve večerních hodinách příjemně unavení a rozhodně se těšíme na další podobné akce!